Pondělí 17. prosince. Svátek má Daniel.

Americká ekonomika zpomaluje víc, než se čekalo

Podle prvních odhadů rostla ekonomika USA ve druhém čtvrtletí anualizovaným tempem 1,3 %. Analytici přitom v průměru očekávali růst 1,8 %. Navíc došlo k výrazné revizi růstu v prvním čtvrtletí, z 1,9 % na 0,4 %. To znamená, že ekonomický vývoj ve tvaru W se stal skutečností (komentář Petra Gapka, makroekonomického analytika GE Money Bank).

Hlavními tahouny americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí byly především exporty a investice firem. Spotřeba domácností rostla pouze o 0,1 %. Potvrzuje se tak to, na co už řadu měsíců upozorňují předstihové indikátory: americký spotřebitel je stále velmi slabý a ekonomika se zatím z krize zotavuje jen díky soukromým firmám. Může za to zčásti i vysoká cena ropy, která způsobuje, že Američané platí vyšší ceny benzínu.

Špatná data z USA mohou ovlivnit už tak napjatou situaci na finančních trzích. Spojené státy jsou jedním z hlavních obchodních partnerů Evropy. Pokud uvidíme i do budoucna slabou spotřebu amerických domácností, může se ochlazení přelít i do EU. A to by s ohledem na současnou dluhovou krizi bylo velice nepříjemné.

Paradoxně by ale horší ekonomický výkon mohl USA pomoci, protože zvyšuje tlak na politickou reprezentaci, aby urychlila dohodu o navýšení dluhového stropu. Pokud se politické strany nedohodnou, hrozí Spojeným státům už na začátku srpna technický default.

Americký dolar zareagoval poklesem, a to hlavně ke švýcarskému franku a japonskému jenu. Rovněž akciové indexy v USA otevřely hluboko pod svými včerejšími zavíracími hodnotami.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.