Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Americká ekonomika vygenerovala v minulém roce méně pracovních míst než v roce 2012

Makro 13.01.2014 | 17:47 0 Komentářů

Negativní páteční statistiky z amerického trhu práce zchladily novoroční optimismus dalšího ekonomického vývoje. Očekávání přírůstku o téměř 200 tis. pracovních míst a konečný výsledek 74 tisíc nových pracovních míst znamenal nejvyšší rozdíl mezi očekáváním a odhadem za poslední 4 roky (komentář XTB).

Pokles nových pracovních míst na měsíční bázi byl pak nejvyšší za poslední 3 roky. Specifika konce roku a mrazivé počasí byly zmiňovány jako hlavní důvody neuspokojivého výsledku, nicméně před zveřejněním o těchto rizicích slyšet nebylo.

Vysoké očekávání vyvolal středeční ADP report (soukromé statistiky vývoje počtu pracovních míst mimo zemědělství), podle kterého americká ekonomika přidala v prosinci 238 tis. pracovních míst. Vedle byly se svými odhady také velké investiční banky:

  • Citigroup 165 tis.
  • Barclays 175 tis.
  • UBS 185 tis.
  • HSBC 191 tis.
  • Goldman Sachs 200 tis.
  • JP Morgan 215 tis.
  • Bank of America 220 tis.
  • Deutsche Bank 250 tis.

Zdroj: ZeroHedge.com

Míra participace ekonomicky aktivního obyvatelstva na pracovním trhu dosáhla na 62,8 % a vyrovnala tak listopadová minima od roku 1978. Za poslední rok klesla míra participace o 0,8 %. Počet ekonomicky neaktivních obyvatel USA v aktivním věku vystoupal na 91,8 milionu, což je nejvíce v historii. Zásluhou tohoto rekordu klesla zároveň míra nezaměstnanosti z 7,0 % na 6,7 %. Více než o pozitivní informaci se tak jedná o statistickou hříčku.

Pokud se podíváme na celoroční shrnutí amerického trhu práce, tak tamní ekonomika vytvořila v minulém roce o něco méně pracovních míst, než v roce 2013 (Celkem 2,186 milionu pracovních míst versus 2,193 milionu). Ekonomická expanze v USA se na pracovním trhu neprojevuje nijak výrazně.

Jedna negativní statistika ještě churavějící ekonomiku nedělá. Spekulace o zpomalení utahování měnové politiky v USA se však vynořily hned po zveřejnění statistik. Reakce na trzích však nebyla nijak výrazná. Americký dolar jen lehce ztratil a akciové indexy v podstatě nepřerušily rostoucí trend. Potenciál růstu amerického dolaru se v následujících týdnech snížil, nicméně výprodeje nejsou stále na pořadu dne.

Jiří Tyleček, XTB Česká republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.