CZK/€ 24.660 +0,26%

CZK/$ 23.004 -0,30%

CZK/£ 28.759 -0,86%

CZK/CHF 23.868 +0,07%

17. 01. 2022

0 komentářů

Američané snášejí inflační vlnu hůře než Evropané

 

Páteční čísla jako by trhům vyrazila dech – maloobchod ve Spojených státech v prosinci nejenže podle očekávání nerostl, ale naopak velmi prudce poklesl (o 1,9 % meziměsíčně a o 2,3 % bez zahrnutí automobilů).

Velmi prudce poklesly zejména online prodeje – o 8,7 %, což je jeden z nejprudších meziměsíčních propadů v historii. Kde je problém? Zdá se, jako by před Vánocemi začal mít americký spotřebitel “vážný” problém s inflací. To ostatně potvrdil i pokles ostře sledované spotřebitelské nálady (podle Uni Michigan), a to právě kvůli inflaci. Dlouhodobá inflační očekávání vyskočila podle spotřebitelského průzkumu na 3,1 % – to je nejvyšší úroveň za více než dekádu. 

Z pohledu amerického Fedu i proto pravděpodobně nebudou horší výsledky maloobchodu důvodem mírnit svůj “jestřábí kurz”. Pokud za slabou spotřebitelskou poptávkou stojí silná inflace a vyšší inflační očekávání, nezbývá Fedu než jednat. A zdá se, že inflace začíná být v USA i velkým politickým tématem a roste poptávka po jeho “řešení”. Fed tedy pravděpodobně nebude hledět na to, že po prosincovém maloobchodu poklesnou odhady růstu o 1-2procentní body dolů.

To v eurozóně trochu paradoxně poslední čísla v čele s listopadovým průmyslem překvapila pozitivně. A odhady HDP se tak paradoxně budou revidovat směrem vzhůru. Částečně je to důsledek toho, že výhledy v eurozóně na konec roku byly jednoduše velmi pesimistické. To ale není celá pravda. Zatímco na evropskou ekonomiku zjevně dopadá výrazněji napětí v globálních subdodavatelských řetězcích, které v listopadu a prosinci přeci jen polevilo trochu více, než jsme očekávali. V USA je zase výraznějším problémem inflace – zdolala 7 %, zatímco v eurozóně se vyšplhala k 5 % a mezi členy klubu existují výrazné rozdíly. Výrazně vyšší je v Německu, kde za celý rok průměrná inflace přesáhne 3 %, zatímco ve Francii nebo v Itálii se bude pohybovat v okolí 2 %. Inflace tak zejména na jihu Evropy zatím není tou hlavní brzdou růstu…, i když co není, může být.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

spoření - prasátko - úspory - peníze - ruka - mince

Spořicí účty: Zhodnocení roste za hranici 4 %

ČNB v květnu opět zvýšila úrokové sazby. Sazby na spořicích účtech vzrostly téměř ve všech bankách. Některé banky se odhodlaly zvýšit úročení na spořicích účtech i za hranici čtyř procent. Přestože úroky na spořicích účtech inflaci ani zdaleka nepokryjí, zájem o ně roste. […]

Text: Jana Zámečníková

19. 05. 2022

Už je tady zase! Zlatý rubl

Je to horší než rozzuřené jo-jo, je to horší než nejhorší hity osmdesátých let a dokonce je to horší než bumerang. Pověst o zlatém rublu je zpět. Znovu uráží dobrý vkus posluchačů, tahá uši ekonomů a vyvolává nadšení fandů.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022

Čtyři pětiny Čechů cítí dopady inflace na vlastní úspory, více než 35 % z nich už aktivně hledá způsoby, jak je ochránit

Navzdory současné vysoké inflaci nechává přes 90 % Čechů své finance ležet na běžném účtu. Takové zjištění přinesl březnový průzkum společnosti Broker Consulting mezi 1050 respondenty z celé republiky. Dále ukázal, že polovina z nich využívá také spořicí účet, dvě pětiny pak spoléhají na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.