Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Američané nás urazili. Kritika zní z Opelu i od Putina

Investice 04.11.2009 | 16:24 0 Komentářů

Do protestů se má zapojit 55 tisíc zaměstnanců firmy z celé Evropy

Berlín –  Americký koncern General Motors, který se rozhodl neprodat automobilku Opel, už kromě ostré kritiky německých politiků čelí otevřené revoltě zaměstnanců firmy
Je to černý den pro Opel, rozhodnutí GM nechat si německou automobilku je nepochopitelné a nepřijatelné. To je část výroků odborářů z Opelu, kteří chtějí protestovat přerušováním výroby. Do protestů se má zapojit na 55 tisíc lidí ze všech evropských závodů automobilky.
A verdikt GM ostře kritizoval také ruský premiér Vladimír Putin, který označil verdikt americké firmy za překvapení. Ruská vláda dala několikrát najevo, že prodej Opelu konsorciu s ruskou účastí by ukázal připravenost amerického prezidenta Baracka Obamy posílit ekonomické vztahy s Ruskem.
Spor o budoucnost Opelu je důležitý i pro Česko. To si totiž na prodej Opelu do rukou Magny a pomoc německého státu už stěžovalo u Evropské komise v Bruselu kvůli obavám, že Opel za pomoci státních peněz ovládne i pro české automobilky důležitý trh. A 25 českých firem dělá díly pro GM, většina dílů přitom směřuje právě do evropských továren Opelu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.