Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Amazon ukázal Fire Phone s nakupovací Světluškou

Investice 18.06.2014 | 22:10 0 Komentářů

Telefon Jeffa Bezose má jednoduchý název i účel. Používání Fire Phone má být maximálně jednoduché a má stejně jako tablety Kindle Fire usnadnit nákupy v největším internetovém obchodě na světě.

Amazon ukázal Fire Phone s nakupovací Světluškou

Amazon představil svůj první chytrý telefon, kterým chce konkurovat iPhonu, Galaxy S5 a záplavě levných Androidů. Od konkurence odlišuje Fire Phone uživatelské prostředí s 3D efekty a hlavně kompletní propojení se službami Amazonu, od nákupů potravin přes elektronické knihy až po videopůjčovnu a hudební službu – vše spojené službou Amazon Prime za 99 dolarů ročně.

Nejzajímavější funkcí telefonu je Světluška – Firefly. Na stisk vyhrazeného tlačítka umí Světluška rozpoznat předměty v záběru fotoaparátu, zobrazit o nich základní informace a samozřejmě i odkaz k nákupu, pokud daný předmět Amazon nabízí. Rozpoznávání probíhá na serverech Amazonu a je schopné nabídnout informace o 100 milionech objektů, od klasických uměleckých děl po Nutellu.

Telefon bude Amazon nabízet se smlouvou na využívání mobilních služeb amerického operátora AT&T za dotovanou cenu 199 dolarů. To je stejná cena, kterou američtí zákazníci zaplatí za iPhone 5S, Galaxy S5 a další špičkové telefony. Bez smlouvy bude Fire Phone stát 649 dolarů, stejně jako základní model iPhonu 5S.

Pod uživatelským prostředím s 3D efekty (dynamic perspective) na pohotovostní obrazovce a v některých aplikacích, jako jsou mapy nebo webový prohlížeč, se skrývá spíše jen mírně nadprůměrný telefon s upraveným operačním systémem Android bez služeb Googlu.

Amahon vysokou cenu trochu zpříjemní tím, že k telefonu nabídne roční předplatné služeb Prime, které zahrnují bezplatné doručení fyzického zboží koupeného na Amazonu, možnost sledovat vybrané filmy a seriály (podobně jako Netflix), Kindle Lending Library s bezplatnými knihami, a také nově představenou hudební službu, která ale nabízí pouze dvacetinu skladeb ve srovnání se Spotify nebo Google Music.

Sympatické je, že 12 měsíců Amazon Prime firma dá i stávajícím uživatelům, prostě jim prodlouží stávající předplatné, které se platí jednorázově vždy na rok.

Slabý displej, „jablečné“ pecky

Z hardwarového pohledu je zklamáním displej. LCD obrazovka má vysoký maximální jas, ale nízké rozlišení – na 4,7″ úhlopříčce je 1280 × 720 bodů a takové parametry mají telefony, které se prodávají za pět šest tisíc korun. Displej není 3D, jen využívá 3D efektu, který nabízí například i iPhone 5S u některých animací v uživatelském prostředí a který umí vyvolat různé aplikace posunem 3D obrazu.

Vnitřní výbava je lepší – Snapdragon 800 už je dnes mírně překonaný, ale stále výkonný, 2 GB RAM jsou standard a navíc je 32 GB paměti pro data místo běžných 16 GB. Chybí ale slot na paměťovou kartu.

Hlavní fotoaparát má rozlišení 13 MPx a disponuje optickou stabilizací, kterou Amazon uvádí jako hlavní výhodu proti Galaxy S5 a iPhonu 5S. Amazon nabídne uživatelům bezplatné online úložiště pro pořízené fotografie, podobně jako Google uživatelům služby Google+.

Telefon podporuje LTE sítě a Amazon k němu přidává sluchátka s plochým kabelem a magnety na skořepinách, které mají zabránit zamotávání sluchátek v kapse. Tvar „pecek“ silně připomíná nová sluchátka u iPhonu.

Mobil bude s udávanými rozměry 139,2 mm × 66,5 mm × 8,9 mm a hmotností 160 gramů poměrně velký a těžký na svoji velikost displeje.

Jasný hit to není

Použití staršího procesoru může negativně ovlivnit výdrž baterie, moderní Snapdragony 801 a 805 jsou výkonnější a zároveň lépe hospodaří s energií. Telefon má jen mírně nadprůměrnou kapacitu baterie 2 400 mAh. Displej bude pravděpodobně méně náročný než Full HD panely, ale Fire Phone obsahuje také čtveřici senzorů, jež používá k vytvoření 3D efektů na základě sledování pozice hlavy uživatele, což opět zvyšuje spotřebu.

Hlavní problém Amazonu bude v přesvědčení uživatelů k investici do telefonu, který si nemohou osahat. Pravděpodobně tak Amazon začne nabízet možnost telefon bezplatně vyzkoušet, jako to nabízí u svého multimediálního centra Amazon Fire TV, telefon bude vystavená také v prodejnách operátora AT&T.

Více informací ze světa technologií nakjdete na HNTech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.