CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

20. 08. 2021

0 komentářů

Alibaba dostává další ránu v podobě čínských regulací

 

Státní správa pro regulaci trhu (SAMR) přichází s novými nařízeními, díky kterým chce mít Čínská vláda větší kontrolu nad tech giganty. Alibaba už letos během dubna dostala pokutu 2,8 miliardy dolarů od SAMR za zneužívání monopolního postavení na trhu od roku 2015. Čína tímto nekončí a vydává návrhy nových pravidel hlavně pro velké hráče. Obává se jejich vlivu a možnosti ovlivňovat politickou situaci v komunistické zemi?

Loading



 

Nejžhavějším tématem čínského regulátora je zpřísnění antimonopolních předpisů v agendě pro rok 2021. Peking začal být alergický na expanzi a nadměrnou tržní sílu velkých technologických firem. Řediteli SAMR, Zhang Gongovi, se nelíbí nekalá hospodářská soutěž a říká, že nezáleží, zda jde o online nebo offline podnikání, nikdo nemůže zneužívat svou monopolní pozici.

Dokument pojednává o návrzích předpisů či opatřeních pro online odvětví, kde se hlavně zakazuje nepoctivá konkurence, nezákonné získávání nebo využívání dat jiných společností. Je zajímavé, že právě Čína chce zabránit zneužívání informací o spotřebitelích a porušování jejich práv. Představitelé autokratické země se dostali i do sporu s Kanadou na zasedání Rady pro OSN. Podle expertů OSN zadržují v táborech západního regionu Xinjiangu téměř milion Ujgurů a dalších turkických muslimů. Dodržování pravidel v online prostoru je velmi důležité, ale v případě asijské země vznikají obavy používání dvojího metru a diskriminace nejen online gigantů pomocí regulací.

Na druhé straně je také třeba říci, že Alibaba čelí v poslední době mnoha problémům. Nejvážnějším bylo obvinění zaměstnankyně ze znásilnění vlastním šéfem. E-commerce řeší různé problémy a během srpna klesly jejich akcie o téměř 5 %, což znamená, že jsou nejnižší od října 2019.

Jedním z navrhovaným opatření je také zákaz praktiky, která je často využívána elektronickými obchodníky. Jde praktiku, která brání prodejcům, aby jejich zboží nabízeli na konkurenčních platformách. Zajímavostí je, že veřejnost se může k pravidlům vyjádřit a to do 15tého září.

REKLAMA

Zakladatel Alibaby, Jack Ma, není oblíbencem Číňanů. Potrestání za přešlapy přišlo i loni, kdy byl IPO společnosti Ant Group na hongkongské burze pozastaveno. Podle jednoho z členů čínského vládního poradního výboru se začala Čína odklánět od „inkluzivní a opatrné regulace“, díky níž byl technologickým gigantem umožněn neomezený růst, a chce se zaměřit na ochranu spotřebitele. Investoři pozorně sledují dění v Asii a je možné, že mnozí začnou přesouvat svůj kapitál do „bezpečnějšího“ sektoru.

Lucia Žárska, ProfitLevel

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *