Neděle 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Akvizice Air bank – schválení na valné hromadě je pravděpodobné

Představenstvo Monety bude v pondělí 20. prosince 2021 na valné hromadě (VH) opět chtít schválení převzetí Air bank Group od PPF poté, co se s PPF dohodlo na úpravě podmínek převzetí. Analytici Erste dříve viděli toto spojení jako zajímavé, ale měli výhrady k navrhované struktuře.

Nové podmínky ale považují již za dostatečně atraktivní pro minoritní akcionáře. Všichni akcionáři Monety nyní budou mít možnost se zúčastnit zvýšení kapitálu Monety pro financování převzetí. Hlavní změny v návrhu financování spojení:

  • Cena 25,9 mld. Kč za AB je nezměněna;
  • Financování převzetí navrhováno 80 % z navýšení kapitálu Monety, 20 % z přebytečného kapitálu;
  • Navýšení kapitálu o minimálně 20,951 mld. Kč skrze vydání 255,5 mil. ks (50 %) nových akcií;
  • Navýšení kapitálu ve dvou kolech, v prvním za 82 Kč/akcii Monety (každý akcionář by měl právo na upsání 1 nové akcie ke 2 vlastněným akciím). Druhé kolo za 90 Kč/akcii s tím, že PPF se zavazuje podat nabídku na všechny zbývající akcie, pod podmínku pro rata alokace.

V závislosti na míře upsání nových akcií ostatními akcionáři by podíl PPF v Monetě (nyní 29,94 %) mohl po druhém kole vzrůst. To by mohlo vést k ovládnutí Monety ze strany PPF (resp. „změně kontroly“) a PPF již uznala, že by 90 Kč/akcii v takovém případě bylo pravděpodobně minimální cenou povinné nabídky převzetí ostatním akcionářům. Pokud by se podíl PPF po navýšení kapitálu přiblížil 40 %, změna kontroly v Monetě by byla zřejmá. Pokud by ovšem podíl PPF byl někde mezi 30 % a 40 %, analytici Erste to nevidí vzhledem k poslední vysoké účasti akcionářů na VH tak jednoznačně. Ve finále by ovšem PPF byla zodpovědná za nahlášení převzetí kontroly ČNB a Erste předpokládá, že by k převzetí kontroly dříve či později došlo.

Časově, pokud bude spojení schváleno pondělní VH, je první kolo úpisu nových akcií předpokládáno v květnu, druhé kolo v červnu a uzavření v červenci 2022. Potenciální povinná nabídka převzetí od PPF by pak mohla proběhnout v srpnu/září 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.