CZK/€ 23.490 -0,26%

CZK/$ 21.598 -0,16%

CZK/£ 26.717 +0,02%

CZK/CHF 23.563 -0,31%

17. 12. 2021

0 komentářů

Akvizice Air bank – schválení na valné hromadě je pravděpodobné

 

Představenstvo Monety bude v pondělí 20. prosince 2021 na valné hromadě (VH) opět chtít schválení převzetí Air bank Group od PPF poté, co se s PPF dohodlo na úpravě podmínek převzetí. Analytici Erste dříve viděli toto spojení jako zajímavé, ale měli výhrady k navrhované struktuře.

Loading 

Nové podmínky ale považují již za dostatečně atraktivní pro minoritní akcionáře. Všichni akcionáři Monety nyní budou mít možnost se zúčastnit zvýšení kapitálu Monety pro financování převzetí. Hlavní změny v návrhu financování spojení:

  • Cena 25,9 mld. Kč za AB je nezměněna;
  • Financování převzetí navrhováno 80 % z navýšení kapitálu Monety, 20 % z přebytečného kapitálu;
  • Navýšení kapitálu o minimálně 20,951 mld. Kč skrze vydání 255,5 mil. ks (50 %) nových akcií;
  • Navýšení kapitálu ve dvou kolech, v prvním za 82 Kč/akcii Monety (každý akcionář by měl právo na upsání 1 nové akcie ke 2 vlastněným akciím). Druhé kolo za 90 Kč/akcii s tím, že PPF se zavazuje podat nabídku na všechny zbývající akcie, pod podmínku pro rata alokace.

V závislosti na míře upsání nových akcií ostatními akcionáři by podíl PPF v Monetě (nyní 29,94 %) mohl po druhém kole vzrůst. To by mohlo vést k ovládnutí Monety ze strany PPF (resp. „změně kontroly“) a PPF již uznala, že by 90 Kč/akcii v takovém případě bylo pravděpodobně minimální cenou povinné nabídky převzetí ostatním akcionářům. Pokud by se podíl PPF po navýšení kapitálu přiblížil 40 %, změna kontroly v Monetě by byla zřejmá. Pokud by ovšem podíl PPF byl někde mezi 30 % a 40 %, analytici Erste to nevidí vzhledem k poslední vysoké účasti akcionářů na VH tak jednoznačně. Ve finále by ovšem PPF byla zodpovědná za nahlášení převzetí kontroly ČNB a Erste předpokládá, že by k převzetí kontroly dříve či později došlo.

Časově, pokud bude spojení schváleno pondělní VH, je první kolo úpisu nových akcií předpokládáno v květnu, druhé kolo v červnu a uzavření v červenci 2022. Potenciální povinná nabídka převzetí od PPF by pak mohla proběhnout v srpnu/září 2022.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Evropské realitní firmy výrazně propadly, duch nemovitostí obchází banky na Starém kontinentu

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 %. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký P/B poměr 0,7x, a trh tedy nejspíš očekává, že si jejich aktiva i peněžní toky v budoucnu […]

Text: Redakce

31. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *