Čtvrtek 01. října. Svátek má Igor.

Aktuální dění na devizových trzích: Mírné oživení ochoty riskovat v Asii

Ochota riskovat se během středeční asijské seance dočkala určitého oživení, když akciové trhy navzdory nedostatku zveřejňovaných údajů zaznamenaly mírné zisky (šanghajský kompozitní index se po včerejším horším indexu spotřebitelských cen drží poblíž dvouměsíčních maxim).(komnentář Andrew Robinsona, Saxo Bank)

GBP ignorovala poměrně špatný výsledek celostátního indexu důvěry spotřebitelů, který se po nahoru revidovaných 54 z předchozího měsíce propadl na 47 bodů (téměř dvouleté minimum). Na náladu ve Velké Británii má zjevně dopad zvýšení sazby DPH, škrty veřejných výdajů a možný úbytek pracovních míst. Uvidíme, s čím ve své čtvrtletní zprávě o inflaci přijde guvernér BoE M. King. Pod vlivem spekulací o chystaném snížení ratingu australských bank se vedlo hůře AUD.

Během obchodování na evropských trzích se bude pozornost soustřeďovat na britskou nezaměstnanost a čtvrtletní zprávu o inflaci z dílny Bank of England. V Severní Americe očekáváme zveřejnění kanadského indexu předstihových indikátorů, dat týkajících se transakcí s mezinárodními cennými papíry a dodávek ve zpracovatelském sektoru. Z USA přijdou zprávy o započaté výstavbě, počtu vydaných stavebních povolení, indexu výrobních cen, průmyslové výrobě a využití kapacit.

Na měnových trzích se včera obchodovalo převážně v rámci pásem, přičemž euro odolávalo nespočtu tlaků oběma směry. Německé HDP přineslo mírné zklamání (podobně jako ostatní čísla z EMU), avšak po trochu lepším průzkumu ZEW se euro ze svého krátkého pádu vzpamatovalo. Britský index spotřebitelských cen dosáhl meziročně 4,0 %, tedy dvojnásobku cílové hodnoty BoE, přesto si guvernér BoE M. King stále stojí za svým názorem, že tyto účinky jsou dočasné, a rád by tyto údaje „podrobněji prozkoumal“. Do budoucnosti se však nebrání možnému zvýšení sazeb. To povzbudilo GBP na cestě vzhůru na úroveň týdenních maxim. Švédská Riksbank zvedla podle očekávání sazby o 25 bazických bodů, ale pokud jde o zvyšování sazeb v budoucnosti, vyjádřila se ve více jestřábím duchu, než trh čekal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.