Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Akciové trhy výrazně klesaly na všech frontách

Včera se pražská burza od ostatních trhů svým výsledkem odlišovala, dnes už se s ostatními trhy sladila. Bohužel. Výsledek je totiž ještě horší.

Dnes se mezi tituly obchodovanými v prémiovém segmentu burzy SPAD nenašel jediný, který by šel proti trhu. Po včerejší ztrátě kolem jednoho procenta si tak dnes index PX připsal další (-1,29 %). Jedinou výjimkou, která nakonec neskončila v červených číslech, byl Unipetrol, který skončil na stejných hodnotách jako včera pravděpodobně díky snižující se ceně ropy.

Největší ztrátu dnes utrpěly akcie společnosti NWR (-5,56 %), které ztratily přes pět a půl procenta a po globálním vybírání zisků v úhelném sektoru zkorigovaly na cenu ze začátku minulého týdne. Nedaří se již tradičně finančnímu sektoru, a kromě Komerční banky (-0,48 %), které pravděpodobně pomohlo zvýšení počtu poskytnutých hypoték, se propadla jak VIG (-2,16 %), tak Erste Bank, která ztrácí více než na domácím rakouském trhu (-3 %).

Dalšími „výprodejovými“ tituly jsou v poslední době také developeři, kteří ztrácely přes jedno procento (ORCO -1,19 %, ECM -1,02 %). Výraznou ztrátu zaznamenaly také akcie AAA Auto (-3,04 %), které se opět blíží k dvacetikorunové hranici.

Negativní nálada po včerejších ztrátách amerických trhů vládla dnes v celé Evropě, a v průběhu dne to dokonce vypadalo, že budeme svědky největšího výprodeje od začátku března (FTSE -1,13 %, DAX -0,61 %, CAC -1,38 %, ATX -1,85 %, BUX -1,07 %, WIG -1,68 %).

Americkým trhům dnes pomáhají pozitivní makrodata, a to jak růst produktivity práce, tak i aktivita v sektoru služeb. Nasdaq přidává více než jedno procento, DJIA i S&P jdou nahoru o více než půl procenta.

Zdroj: Patria, Fio, BCPP, Bloomberg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.