Čtvrtek 16. září. Svátek má Ludmila.

Akciové trhy čeká poklidný týden, zveřejněna budou méně očekávaná data

Investice 12.11.2013 | 11:53 0 Komentářů

V následujícím týdnu trhy neočekávají zveřejnění žádných zásadních dat. Vzhledem k předchozímu vývoji se očekává poklidný průběh obchodování. Stále totiž platí, že vstupovat do dlouhých pozic je nyní poměrně rizikové a na druhé straně se investorům nechce spekulovat ani na pokles, protože na trzích nejsou žádná rizika (komentář Noble Markets).

Konec minulého týdne přinesl překvapení

Závěr minulého týdne přinesl několik překvapení: v Evropě ECB neočekávaně snížila úrokové sazby z 0,5% na 0,25%, v USA dokázalo HDP vyrůst o 2,8% namísto očekávaných 1,9% a podobně optimistická byla americká čísla zaměstnanosti mimo zemědělský sektor: 204 tisíc nových pracovních znamenalo 80 tisíc míst nad očekáváním. Americký index SP500 reagoval na čtvrteční pozitivní výsledky prudkým poklesem na 1744  bodů –  dobrá data z americké ekonomiky vzbuzují u investorů obavy, že by americká centrální banka mohla opět zvažovat utažení měnové politiky. Nakonec ale začal SP500 opět růst, umazal všechny své ztráty ze čtvrtečního obchodování a týden uzavřel na 1766 bodech.

Akciové trhy očekávají poklidný týden

V následujícím týdnu trhy neočekávají zveřejnění žádných zásadních dat. Vzhledem k předchozímu vývoji se očekává poklidný průběh obchodování. Stále totiž platí, že vstupovat do dlouhých pozic je nyní poměrně rizikové a na druhé straně se investorům nechce spekulovat ani na pokles, protože na trzích nejsou žádná rizika, situace je klidná a stabilní a co je hlavní, americká centrální banka do ekonomiky stále posílá 85 miliard dolarů měsíčně a nejsou žádné náznaky toho, že by se na tom mělo v dohledné době cokoli měnit.

Na devizových trzích se očekává posilování eura na měnovém páru EUR/USD

Minulý týden přinesl spíše pokles na měnovém páru EUR/USD. Výprodej eura, který nastartoval v předminulém týdnu nízký údaj o inflaci v eurozóně (0,7 %) se prohloubil čtvrtečním snížením úrokové sazby ECB a přispěla k němu i dobrá čísla přicházející z USA. V tomto týdnu by mělo ale euro umazávat své ztráty – i když ECB uvolnila svou měnovou politiku tím, že snížila úrokové sazby, obrovské kvantitativní uvolňování americké centrální banka je stále výrazně expanzivnější, což samozřejmě dolar výrazně oslabuje.

V tomto týdnu očekáváme méně důležitá data

V úterý bude zveřejněna inflace Velké Británie, ve středu míra nezaměstnanosti a další data z pracovního trhu Velké Británie a projev šéfa Bank of England Marka Carneyho. Dozvíme se také informace týkající se průmyslové produkce Eurozóny. Ve čtvrtek se dočkáme předběžného odhadu růstu HDP Německa, Francie a celé Eurozóny a maloobchodních tržeb Velké Británie. V pátek bude stát za to sledovat revizi indexu HICP Eurozóny, tedy míry inflace, kterou sleduje ECB. V pátek přijdou také nějaká data z USA, a to konkrétně čísla průmyslové  produkce, velkoobchodních zásob a index výrobní aktivity NY Empire State.

Snížení úrokových sazeb vyostřilo politické spory 

Ke snížení úrokových sazeb ECB je ještě třeba dodat to, že vyvolalo spor mezi jednotlivými centrálními bankami Eurozóny. Proti tomuto snížení totiž vystupovaly centrální banky Nizozemí, Rakouska a především Německa, které však byly přehlasovány. Kromě Bundesbanky, tedy centrální banky největší evropské ekonomiky, se v Německu proti tomuto kroku ECB vyjádřila také řada ekonomů. Jde tedy o další vyostření sporů mezi hospodářsky odpovědnými zeměmi Eurozóny, tzv. jádrovými ekonomikami jako je právě Nizozemí a Německo, a především jižanským křídlem Eurozóny. Bude nepochybně velmi zajímavé sledovat, jak se tyto spory budou vyvíjet, a to především pokud bude i nadále v Eurozóně klesat inflace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.