CZK/€ 24.530 +0,06%

CZK/$ 23.969 -0,29%

CZK/£ 29.023 -0,36%

CZK/CHF 25.128 +0,08%

27. 06. 2022

0 komentářů

Akcie zažily dobrý týden. Sázky na “měkké přistání” se však zdají být předčasné

 


 

Riziková aktiva v čele s akciemi zažila relativně dobrý týden. V pátek šly americké akciové trhy vzhůru o více než 3 % (necelých 6,5 % za týden) a to nehledě na slabší čísla, negativní vývoj na Ukrajině (postup ruských vojsk) a další nárůst cen plynu a elektřiny na evropských trzích (za poslední týden). Hlavním důvodem radosti akcií byl v uplynulém týdnu pokles výnosů na dluhopisových trzích spojený se sázkami na opatrnější růst úrokových sazeb. Americké dvouleté výnosy poklesly za posledních čtrnáct dní z 3,70 % o více než 40 bps, eurové ještě výrazněji – z okolí 2 % na 1,50 %. Stačí to k trvalé úlevě? Pravděpodobně těžko.

Za poklesem krátkých výnosů stojí do značné míry obavy o hospodářský růst a návrat investorů do fixně úročených dluhopisů. To však pro akciové investory není samo o sobě žádná výhra. Dobrá zpráva by to byla pouze v případě, že by horší hospodářský výhled znamenal automaticky nižší inflační tlaky a méně agresivní utahování měnové politiky. Jinými slovy, pokud by se trhům začal potvrzovat narativ o “překonání inflace” a “měkkém přistání”. I když tyto úvahy mohla ke konci uplynulého týdne podpořit revize inflačních očekávání (podle Uni Michigan) směrem dolů, optimismus ohledně překonání inflace je v tuto chvíli hodně předčasný.

Zdá se pravděpodobné, že akcie a riziková aktiva obecně zůstanou ještě nějakou dobu pod tlakem inflační nejistoty. Zejména pohled na další růst cen elektřiny a plynu na evropských trzích musí investory znepokojovat a z tohoto titulu trhy mohou být hodně nervózní před zveřejněním červnové inflace v eurozóně v tomto týdnu. Navíc pro akciové trhy nemusí zatím automaticky hovořit ani atraktivnější valuace. Akciové indexy jsou sice výrazně levnější než na začátku roku, to ovšem neplatí v relativním srovnání vůči dluhopisům – relativní výnosová prémie akcií vůči dluhopisům (ERP) je jedna z nejnižších od pádu Lehman Brothers. Akcie tak vypadají stále vůči dluhopisům relativně draze a pro trvalejší oživení budou proto potřebovat asi vidět příslib růstu reálných zisků (tj. větší jistotu ohledně eventuálního “měkkého přistání”).


Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Sedm důvodů, proč být pozitivní za současných podmínek na trhu

Jak jsem již dříve zmínila, současné prostředí na globálních trzích považuji za příliš pesimistické. Před dvěma lety jsme se nacházeli ve víru celosvětové pandemie a nebyli jsme si jisti, zda se vůbec někdy podaří vyvinout účinnou vakcínu proti COVIDu. Dnes se nacházíme v jiné situaci. Samozřejmě, že […]

Text: Redakce

Foto: Invesco

02. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.