Středa 23. září. Svátek má Berta.

Akcie zasaženy řetězovou reakcí nejistoty

Evropské akciové trhy otevřou v úterý níže, protože Japonsko se potýká s obrovskými problémy ve svých jaderných zařízeních, což způsobilo propad indexu Nikkei o 10,6 %. Ve spojení s cenovými šoky, které postihly surovou ropu, vyvolala tato událost na akciových trzích očekávanou korekci. (komentář Petera Garnry, Saxo Bank)

Futures na index FTSE 100 jsou před začátkem obchodování o 2,0 % níže. Přestože se trhy zaměřují především na bezpečnostní problémy v jaderné elektrárně Fukušima, investory čekají důležité ekonomické údaje také od miláčka eurozóny Německa – bude zveřejněn index ekonomického sentimentu ZEW za březen, jehož hodnota by měla podle očekávání vzrůst z předchozích 85,2 na 86,0. I když se očekává, že zveřejněné výsledky potvrdí, že německá ekonomika posiluje a podnikatelské prostředí se zlepšuje, zveřejněné výsledky v současné nejistotě zřejmě žádnou chuť k riziku nevyvolají.

Japonské akcie šly dolů o 10,6 %, protože investoři snížili svou expozici vlivem velké nejistoty obestírající konečné dopady zemětřesení na Japonsko a nevyřešené situace v jaderné elektrárně Fukušima. Očekáváme, že tato událost spolu s cenami ropy Brent nad 110 USD za barel vyústí v globální tlak na prodej akcií, jelikož investoři se uchýlí do bezpečí, které představují vládní dluhopisy a nástroje peněžních trhů. Jak už jsme řekli včera, japonské akcie budou po dobu několika měsíců tlačeny dolů, protože investoři budou přeceňovat dopady zemětřesení, načež se u japonských akcií a zejména u procyklických nadnárodních japonských společností objeví velice atraktivní příležitosti.

Co se týče společností, Microsoft včera oznámil, že už nebude vyrábět nové přehrávače Zune, protože je o ně malý zájem. Tato zpráva upevnila dominantní postavení společnosti Apple v oblasti přenosných hudebních a zábavních zařízení. Společnost Hewlett-Packard oznámila, že zvýší čtvrtletní dividendy o 50 %, což je známkou jejích velkých očekávání ohledně budoucí ziskovosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.