Středa 29. září. Svátek má Michal.

Akcie technologického sektoru – další býčí rally?

Investice 27.02.2012 | 09:10 0 Komentářů

Akcie technologického sektoru patřily co do ocenění v posledních deseti letech k velkým poraženým. Teď to ale začíná vypadat, že se tyto akcie po deseti letech spánku možná opět začínají probouzet (komentář Saxo Bank).

Jako mnoho dřímajících technologických gigantů poslední dekády, byl i Microsoft a další požehnáni (nebo prokleti) fantastickými valuacemi během technologické bubliny v roce 2000. Některé z těchto hodnot byly dokonce tak vysoké, že se firmy dodnes snaží na tyto úrovně vrátit.

saxo-tech-022712-01

Co se tedy stalo během posledních dvanácti let? Není žádným překvapením, že právě IT sektor měl ze všech sektorů z indexu S&P 500 druhý největší nárůst zisků. Předběhl je jen energetický sektor. A co se stalo během posledních šesti let? IT bylo co do nárůstu zisků nejlepší! Čímž dokonce porazilo i vždy stabilní zdravotnictví a sektory spotřebního zboží.

Zatímco investoři předpokládali, že technologické firmy toho po prodělané bublině moc nedokáží, došlo k pravému opaku. Technologické společnosti totiž předvedly skvělé výsledky a přinesly svým investorům velké zisky. Microsoft, IBM, Oracle, Cisco a Intel rostly celkem působivě (viz graf č. 2). Příliš slabé zisky si ale, stejně jako všechno v životě, vybraly svou cenu. A je tu důvod některé z nich přehodnotit, pokud jste ochotní zaplatit 70 až 80 násobek výnosů za celý sektor.

saxo-tech-022712-02

I když tyto firmy nerostly v posledních 10 letech každý rok o 30 procent (což se nepovedlo ani mnoha jiným), technologický sektor byl za poslední dekádu jedním z nejsilnějších.

Sečteno a podtrženo: technologie jsou levné! 

A jak vlastně vysvětlíme, že se technologické akcie obchodují na atraktivních, možná až příliš atraktivních úrovních? Můžeme to zkusit akademicky vysvětlit tak, že technologický sektor je zkrátka levnější kvůli vyšší míře rizika. Jak už jsme ukázali v předchozím grafu, historické výnosy jsou u IT silné a stabilní, což by mělo snížit obavy investorů. Jako příklad uveďme, že pro současný fiskální rok jsou poměry P/E u firem Oracle, IBM, Intel, Microsoft a Cisco na hodnotách 13, 13, 10, 11,5 a 11,5.

saxo-tech-022712-03

Pokud se podíváme na ocenění defenzivnějších a nerůstových sektorů, jako jsou třeba telekomunikace a utility, pak zjistíme, že zisky těchto dvou sektorů jsou spíše menší, než stabilní a vysoce rostoucí technologický sektor. Takže tady něco nesedí.

Kde je tedy zakopaný pes? Pořád nemůžu pochopit, proč se technologický sektor obchoduje tak levně. Vlastně to ani chápat nechci, protože pán Trh se občas šeredně mýlí. Ale také má tendence k samonápravě, která často probíhá celkem rychle.

Jsou tedy technologie riskantní? Ocenění jsou velmi nízká, tím pádem se jeho opakovaný propad zdá jako nepravděpodobný. Můžeme tak vůbec čekat, že technologie porostou i přesto, že existuje možné riziko špatných výsledků? Zvyšující se potřeba a užití dat v každodenním životě, jejich nízká cena, propojování různých aspektů našeho života a přesun z fyzického (papírového) světa do digitálního je teď intenzivnější než kdy jindy. Vzhledem k stabilnímu historickému růstu technologického sektoru a jeho vyhlídkám se zdá, že rizika poklesu zisku jsou omezená. Nízká očekávání a vysoce růstový sektor jsou perfektním návodem pro další kolo technologického maratonu. Připojíte se k němu taky?

Matt Bolduc, akciový analytik Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.