Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Akcie pod palbou, jak s nimi zamíchají čínská čísla?

Investice 13.11.2018 | 13:15 0 Komentářů

Akciovým trhům opět není do zpěvu. Říjnový propad indexů byl nejhorší za posledních sedm let a zdá se, že se stabilizací mají trhy stále problém. Včera americké akcie ztratily přes 2 %. Padají především technologické tituly a akcie s expozicí na rozvíjející se trhy, zejména pak na Čínu – “první na ráně” z velkých společností tak zůstal opět Apple, který ztratil přes 5 %. 


Důvodů k obavám je v tuto chvíli jako vždy víc, skutečně “velký” strach ale stojí a padá s Čínou. Druhá největší ekonomika je za vrcholem finančního cyklu a vláda těžko může pomoci zpomalující ekonomice skrze podporu nových úvěrů a investic (viz graf níže).

Naopak problémy v čínském finančním sektoru mohou nehledě na úsilí komunistické strany dříve nebo později výrazněji sešlápnout brzdu. Především čínský realitní sektor je pod silným tlakem – příští rok čekají čínské developery rekordní splátky dluhu (přes 55 miliard dolarů), což na klesajícím realitním trhu může být tvrdý oříšek. Negativní vývoj by jenom urychlila ostřejší obchodní válka s Donaldem Trumpem, který se po ztrátě sněmovny reprezentantů může chtít ještě výrazněji profilovat na poli zahraniční politiky (když mu pravděpodobně neprojdou domácí daňové škrty). A v neposlední řadě na Čínu nepůsobí dobře ani další zvyšování sazeb Fedu – prodražuje financování řadě čínských podniků.

A zpětně vzato současné obavy Applu ze slábnoucí poptávky po Iphonech přímo souvisí s Čínou – v roce 2017 byla Čína pro Iphone největším trhem, kde Apple ve finále prodal víc kusů než v USA. I proto mohou být pro americké akcie v tomto týdnu důležité středeční čínské statistiky za maloobchod a průmysl…, možná ve finále více než domácí americký maloobchod.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.