CZK/€ 24.595 -0,26%

CZK/$ 23.074 -1,07%

CZK/£ 29.006 -0,24%

CZK/CHF 23.852 -0,57%

24. 01. 2022

0 komentářů

Akcie pod “palbou”. Co může změnit americký Fed?

 

Strach z inflace zavedl v uplynulém týdnu akciové trhy doprostřed “minového pole” – akciový index S&P500 v pátek v závěrečném výprodeji ztratil 1,9 % a za celý týden skoro 6 %. To je nejhorší týdenní ztráta od března 2020 – chvíle, kdy startovala pandemie COVID 19. Nyní jsou ale důvody výprodejů jiné, je to na prvním místě obava z inflace a rychlého zvyšování amerických sazeb. A i proto bude v tomto týdnu ostře sledováno první letošní zasedání amerického Fedu. 


Fed bohužel nemá jinou možnost než potvrdit stávající “jestřábí” kurz. V americké ekonomice stále (i po vyprchání vládní pomoci) pokračuje rychlý růst mezd i rychlý růst nájmů. Současně přetrvávají problémy v subdodávkách a hrozí, že nová vlna omikronu v Asii přinese do subdodavatelských řetězců a globální logistiky novou inflační vlnu. I když tedy americká ekonomika čelí riziku akciové korekce (Nasdaq již korekci započal), nebude to Fed minimálně v nejbližších týdnech brát v potaz.Je pravděpodobné, že Fed v tomto týdnu připraví trhy na první růst sazeb v březnu a možný start kvantitativního utahování (QT – prodej aktiv z bilance) v druhé polovině roku. V tuto chvíli očekáváme, že Fed v letošním i v příštím roce zvýší sazby čtyřikrát s tím, že rizikem je v tuto chvíli bezesporu agresivnější a rychlejší postup.

Současně platí, že čím více by Fed nakonec utahoval měnovou politiku skrze QT, tím méně by asi musel zvyšovat základní úrokovou sazbu a naopak. Z pohledu amerického dolaru i akciových trhů je asi šťastnější mix agresivnějšího zvyšování základní sazby a pomalejší redukce bilance Fedu (QT). Dolar je obecně citlivější na kratší tržní výnosy, a proto by se mu líbil vyšší vrchol základní sazby Fedu. A akciové trhy by zase bezesporu ocenily co nejmenší redukci bilance (QT) – přímé prodeje aktiv Fedu vyvolávají na globálních trzích vyšší volatilitu a vyšší delší výnosy výrazněji ohrožují valuace rizikovějších růstových akcií nebo rozvíjejících se trhů.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Nezávislost bitcoinu

Jak moc je bitcoin napojen na současné úrokové sazby Fedu?

Bitcoin vznikl jako kryptoměna, která by měla být plně nezávislá na monetárních a reálných veličinách světové ekonomiky. Alespoň tak si to řada investorů představuje. Bitcoin slouží jako ochrana proti inflaci i proti negativním ekonomickým šokům v současné ekonomice. Opravdu to tak ale […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.