Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Akcie Pivovarů Lobkowicz přijde maximálně na 175 korun

Investice 12.05.2014 | 13:14 0 Komentářů

Společnost chce prodejem akcií získat peníze především na další rozvoj společnosti, na pražské burze se začnou obchodovat 28. května.

Akcie Pivovarů Lobkowicz přijde maximálně na 175 korun

Praha – Akcie Pivovarů Lobkowicz se začnou obchodovat na pražské burze 28. května. Maximální cena za akcii pro drobné investory byla stanovena na 175 korun.

Pivovary své akcie zároveň veřejně nabídnou investorům v Rakousku a neveřejně způsobilým investorům v dalších zemích.

Nabízené akcie představují 48,77 procenta všech vydaných akcií skupiny.

Firma to dnes oznámila na tiskové konferenci.

Dnešním dnem začíná období pro podávání pokynů k nákupu pro drobné investory v Česku a potrvá do 22. května. V Rakousku potrvá od úterka do 22. května. Nabídková cena i alokace budou zveřejněny 23. května. „Akcie bude listovaná pouze na burze v Praze. To, že je nabídka i v Rakousku, neznamená, že bude listovaná na burze ve Vídni,“ uvedl Antonín Piskáček z České spořitelny. Ta je podle již dříve uvedených informací hlavním manažerem emise pro Českou republiku.

„Hned dneska začínáme s takzvaným roadshow, to znamená, že začneme obcházet možné investory do našich akcií a uvidíme, jak to celé dopadne,“ uvedl generální ředitel společnosti Zdeněk Radil.

Peníze na rozvoj i další akvizici

Z peněz získaných z emise chce skupina až 200 milionů korun investovat do rozšíření své distribuční sítě a získávání nových zákazníků v gastronomii.

Zhruba 100 milionů má být využito na předjednanou akvizici nejmenovaného pivovaru s ročním výstavem mezi 80 000 a 100 000 hektolitry piva, kterou společnost plánuje dokončit letos. Radil nicméně dodal, že není podepsaný žádný závazný kontrakt.

Investovat z prostředků z prodeje akcií hodlají Pivovary Lobkowicz také za účelem většího průniku na zahraniční trhy, zejména na Slovensku, v Rusku a dalších zemích bývalého Sovětského svazu.

Pátý největší výrobce v Česku

Pivovary Lobkowicz jsou pátým největším výrobcem piva v Česku. Součástí skupiny jsou pivovary v Uherském Brodě, Protivíně, Jihlavě, Hlinsku v Čechách, Klášteře Hradišti nad Jizerou, ve Vysokém Chlumci a Černé hoře na Blanensku.

Majoritním akcionářem firmy je v současnosti podnikatel Martin Burda, který vlastní 55 procent firmy. Po dokončení miliardové emise akcií by měl jeho podíl klesnout na 32,33 procenta.

Podíl finančníka Grzegorze Hóty by se měl snížit se současných 30 procent na necelých 16 procent. Podíl Radila by měl z aktuálních devíti procent klesnout na tři procenta. Podnikatelka Eva Kropová má dnes šest procent akcií, do budoucna by si měla ponechat jen 0,01 procenta.

Skupině Pivovary Lobkowicz v loňském roce mírně vzrostly tržby z 1,157 na 1,159 miliardy korun. Výstav uskupení naopak klesl o 1,5 procenta na 854 000 hektolitrů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.