CZK/€ 23.840 +0,48%

CZK/$ 22.126 +1,95%

CZK/£ 26.708 +0,47%

CZK/CHF 23.927 +0,76%

16. 12. 2019

0 komentářů

Akcie opatrně dobývají nové rekordy…

 

Konec týdne byl ve znamení velké úlevy z klesajícího geopolitického napětí. Jasný mandát pro Borise Johnsona výrazně snižuje nejistotu spojenou s brexitem alespoň pro nejbližší měsíce. A současně s tím světlo světa spatřila první fáze americko-čínské obchodní dohody. Ve zkratce je o tom, že se Čína zavázala nakupovat ve velkém americké výrobky. 

Podle zpráv z amerického ministerstva obchodu se Čína zavázala nakupovat vybrané zboží a služby v hodnotě, která má přesahovat jejich úrovně z roku 2017 o více než 200 miliard dolarů. Výměnou za to Spojené státy upustily od plánovaného zavedení cel (15.12.) a navíc sníží cla z 15 % na 7,5 % u zboží v hodnotě za 120 miliard dolarů. Dalších dovozy v celkovém objemu 250 miliard dolarů ovšem zůstanou nadále zatížené 25% cly. Detailní právníky zpracovaná podoba dohody bude k dispozici až v lednu. Podle Donalda Trumpa ovšem mají prakticky okamžitě startovat nová jednání nad druhou fází obchodní dohody.To vše na trhy nalilo nový optimismus. Akciové trhy zakončily týden rozšířením zisků – americký index S&P 500 dosáhl na nová maxima, zatímco evropské akcie jsou nejvýše od roku 2015. Investoři věří, že pokles geopolitického napětí by mohl vést v roce 2020 k ukončení průmyslové recese v řadě ekonomik (na prvním místě v Německu).

Poslední tvrdá čísla z průmyslu minimálně v Evropě zatím stále ukazovala velice špatné výsledky ve čtvrtém kvartále. Podnikatelské nálady se ovšem začaly v posledních měsících stabilizovat, a to v kombinaci s poklesem geopolitického napětí vlévá trhům novou krev do žil.

Dnes proto bude klíčové sledovat první prosincové odhady podnikatelských nálad PMI v eurozóně – další zlepšení by se trhům líbilo, a to i přesto, že řada akciových trhů a rizikových aktiv začíná vypadat relativně draze.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Apple, Alphabet nebo Amazon – co napoví hospodářské výsledky technologických gigantů

Hospodářské výsledky za 4. čtvrtletí 2022 zatím ukazují značný tlak na marže zejména v technologickém sektoru. Tento týden je tak hodně v sázce, protože po dnešním uzavření trhů mají svůj hospodářský výsledek zveřejnit Apple, Alphabet a Amazon. Analytici nejsou nijak zvlášť optimističtí a podle nich budou výsledky i v případě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 02. 2023

Investorské chyby: Jak investovat a nepřijít na buben

Období zvýšené volatility vždy prověří psychickou odolnost investorů a poslední roky jsou toho ukázkovým příkladem. Při pohledu na klesající hodnotu svých investic byli mnozí investoři v pokušení nejen rychle prodávat, ale dokonce přehodnocovat své investiční strategie a horizonty. Ti poučenější vědí, že je třeba zachovat klid a… ideálně nedělat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

31. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *