Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Akcie i přes pokračující intervence centrálních bank ztrácejí

Akciové trhy v západní i střední Evropě dnes zažily další chaotický den, když po ranních ztrátách sice přišlo krátkodobé uklidnění po radikálním kroku centrálních bank, ale nakonec to přeci jen k dobrému výsledku nestačilo.

Po výrazných propadech na amerických a asijských trzích dnes začaly hluboko v mínusu také evropské akcie. Mírné uklidnění přinesl až radikální krok, když centrální banky USA a Evropy společně s dalšími čtyřmi národními centrálními bankami snížily úrokové sazby, většinou o půl procenta. Tento krok, který naznačovalo už včerejší vystoupení šéfa americké centrální banky, navíc podpořily další centrální banky a mohlo se zdát, že tento krok přinese tolik očekávaný klid na trhy. Nestalo se tak a pesimismus na trzích trvá dále. Klesají zejména banky a kvůli poklesu cen ropy také energetické tituly.

Prakticky všechny trhy napříč celou Evropou tak nakonec zakončily obchodování se ztrátami, které s výjimkami přesahovaly 5 %, na čtyřletých minimech (FTSE -5,18 % DAX -5,88 %, CAC -6,31 %, ATX -8,71 %, WIG -1,53 %, BUX -7,32 %).

Na nejnižší hodnotu od roku 2004 klesl také index pražské burzy PX (-3,87 %). Před polednem se jeho hodnota pohybovala už pod hranicí 1 000 bodů, nakonec se ale mírně vzpamatoval a v porovnání s ostatními trhy nedopadl až tak špatně.

Největší ztráty zaznamenaly akcie developerské společnosti Orco (-14,15 %), s nimiž bylo hned ráno, po poklesu o 35 %, pozastaveno obchodování na 15 minut. Podobně na tom byly akcie AAA Auto, které nakonec zakončily se ztrátou mírně pod 11 % na hodnotě mírně pod 11 korun (10,99 koruna/akcii).

Dalším „tradičním propadákem“ posledních dnů je akcie společnosti NWR (-10,67 %), které zakončily pod 150 korunami za akcii. K deseti procentům se blíží také ztráta CETV (-8,18 %). Rozdílný výsledek zaznamenaly obě bankovní tituly, když se zdá, že Komerční banka jakoby dnes výprodeji v bankovním sektoru ani nebyla zasažena (Erste -6,95 %, Komerční banka -0,49 %).

Americké trhy začaly rovněž poklesem, i když kromě zprávy o snižování úrokových sazeb bylo dobrou zprávou také zveřejnění indexu rozjednaných prodejů domů. Index, který je používaný jako indikátor situace na americkém realitním trhu, přes očekávaný pokles stoupl o 7,4 %. Akciové indexy zatím ztrácejí přes dvě procenta.

Zdroj: ČTK, Patria, BCPP, Bloomberg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.