Neděle 27. září. Svátek má Jonáš.

Akcie firem spojených s domácími mazlíčky více než dvojnásobně překonaly trh

Investice 27.06.2018 | 14:51 0 Komentářů

Akcie společností spojených s byznysem domácích mazlíčků překonaly více než dvojnásobně zbytek trhu. Zatímco americký index S&P 500 si za poslední rok připsal 12 %, akciový index Pet Passion zahrnující patnáct amerických firem navázaných na žrádlo a doplňky pro domácí zvířata vzrostl o 26 %.

„V bohatých ekonomikách s dlouhodobě klesajícím průměrným počtem členů domácnosti trendově roste jak množství chovaných domácích zvířat, tak jejich podíl na útratě domácností,“ uvádí akciový analytik České spořitelny Petr Bártek.

Například akcie společnosti Trupanion, která nabízí psí zdravotní pojištění, se během posledního roku téměř zdvojnásobily. Akcie společnosti Idexx Laboratories, která nabízí veterinární diagnostiku, vzrostly za stejnou dobu téměř o 40 %.

„Takzvaní mileniálové klidně odloží pořízení vlastního potomka, ale ne už tolik pořízení čtyřnohého miláčka. Řada Američanů se pak stará o své zvíře včetně jeho zdravotního stavu lépe než o své vlastní zdraví,“ vysvětluje úspěch branže ekonom Cyrrusu Lukáš Kovanda.

Spojené státy jsou podle dat výzkumné organizace GfK s výdaji na krmiva a chovatelské potřeby ve výši 24 miliard dolarů největším trhem domácích mazlíčků na světě.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.