Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Akcie Erste poslaly pražskou burzu hluboko do mínusu

Investice 25.06.2019 | 18:57 0 Komentářů

Americké akciové trhy otevřely dnešní seanci v červeném. Index S&P 500 ztrácí dvě desetiny procenta, když riziková aktiva jsou pod tlakem kvůli situaci kolem možných amerických sankcí vůči Íránu. Obchodníci zároveň čekají na vystoupení centrálních bankéřů.

Zatím nejzajímavější zprávou dne je ohlášená akvizice ve farmaceutickém sektoru. AbbVie by měla získat společnost Allergan za zhruba 63 mld. USD. Společnosti si slibují od této transakce nové zdroje růstu, které se jim nepodařilo najít samotným. Zatímco akcie AbbVie na zprávu padají o zhruba 13 %, Allergan roste o téměř 30 %.

Evropské akcie za nedostatku nových zpráv v odpoledních hodinách mírně ztrácejí. Index Stoxx 600 umazává jednu desetinu procenta. Zisky či ztráty jednotlivých sektorů se pohybují do 0,6 %. Na straně vítězů jsou jimi informační technologie nebo těžaři a zpracovatelé komodit, na straně propadlíků pak nalezneme komunikace nebo finanční domy.

Pražský parket dnes uzavřel se ztrátou 1,6 %, když hlavním důvodem byly akcie Erste, které propadly o 5 %. Důvodem byla informace, že banka vytvořila rezervu ve výši 230 mil. EUR v souvislosti s činností její dceřiné společnosti, rumunské stavební spořitelny BCR, kdy jádrem problému je výplata státních dotací klientům stavebního spoření. Výhled pro letošní rok ale ponechal management beze změny.

Druhým nejhorším byla rakouská pojišťovna VIG, která přišla o 3,7 %. Nejvíce se dnes dařilo ČEZ (+0,7 %). Ten zítra čeká valná hromada, která bude mimo jiné schvalovat návrh představenstva na dividendu ve výši 24 CZK na akcii. Protinávrh minoritních akcionářů je 35 CZK. Dle našeho názoru jsou však šance na schválení vyšší dividendy minimální.

Miroslav Frayer
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.