Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Akcie a ropa zamířily dolů. Nový rok naopak zatím pomáhá zlatu

Investice 03.01.2014 | 13:43 0 Komentářů

Zajímavé pohyby, které šly často proti trendu konce minulého roku, se udály v průběhu včerejšího obchodování (komentář XTB).

Hlavní americké i evropské akciové indexy včera svorně padaly. Tyto pohyby nebyly v souladu s obvyklým novoročním optimismem – jednalo se o nejhorší start akcií do začátku roku od 2008. Nekorespondovaly ani s vývojem v posledních týdnech, když například německý akciový index DAX padl nejvíce za poslední měsíc – o 1,59 %.

Výrazným výprodejem si první letošní obchodní den prošla americká ropa WTI, která ztratila 3 % (nejvyšší denní pád od listopadu 2012). Evropský Brent přišel o 2,7 % a den zakončil na 107,78 USD/bbl. Přeskupování pozic investorů mohlo souviset krom přelomu roku také s postupným posilováním amerického dolaru.

V neposlední řadě stály za povšimnutí pohyby drahých kovů. Stříbro přidalo 3,8 % a opět se vyhouplo nad dvacetidolarovou hranici. Zlato rostlo o 1,55 % na 1224 USD/oz. a rázně se tak odpoutalo od hladiny podpory na 1200 dolarech. Směřuje zároveň k nejlepšímu týdennímu výsledku od října, když do pátečního poledne rostlo o 1,46 %. Po nejhorším ročním výsledku od roku 1981 se však jedná pouze o malou vzpruhu.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.