Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Air Bank se chystá do Asie. V Česku nabídne i hypotéky

Investice 22.04.2014 | 17:20 0 Komentářů

Plány na expanzi do Ruska padly kvůli „turbulencím“ na tamním trhu. Nyní Air Bank zvažuje, zda půjde do Číny, Indonésie či Vietnamu.

Air Bank se chystá do Asie. V Česku nabídne i hypotéky

Praha – Air Bank ze skupiny PPF míří do Asie. První zahraniční Air Bank by se mohla objevit v Číně, v Indonésii či ve Vietnamu. „Obchodní koncepty na platformě Air Bank se už připravují. V průběhu letoška se rozhodneme, zda se chceme v některé z těchto tří zemí víc rozvíjet a jestli tam začneme už letos Air Bank zavádět,“ řekl Hospodářským novinám Erich Čomor, šéf Air Bank.

Novou banku v Asii chce skupina postavit v partnerství s některou z místních bank, která by pro ni měla získat licenci. Dohoda o partnerství může být podle Čomora uzavřena během příštího roku a ke spuštění Air Bank by mohlo dojít do dvou let poté.

Původně PPF připravovala rozjet zahraniční expanzi Air Bank v Rusku. „Kvůli turbulencím na ruském trhu jsme záměr odložili na neurčito,“ řekl Čomor. V Číně, Indonésii a Vietnamu skupina působí už prostřednictvím splátkové firmy Home Credit.

Air Bank je nejmladší tuzemskou bankou. Funguje od listopadu 2011 jako převážně „onlinová“ s malým počtem poboček, nyní má skoro čtvrt milionu klientů.

Ty láká zatím na levné platby, lepší úročení u běžných a spořicích účtů a na dostupnější spotřebitelské úvěry. „Za loňský rok jsme snížili ztrátu meziročně o 76 procent na 80 milionů korun. Došlo už k bodu zvratu a vyděláváme na běžném provozu. Letos vykážeme prvně zisk,“ říká Čomor. To je o rok dříve, než PPF plánovala. V roce 2012 měla Air Bank ztrátu 340 milionů korun.

Objem vkladů na běžných a spořicích účtech se na konci roku 2013 meziročně zvýšil o 43 procent na 43,8 miliardy korun. Klientům Air Bank loni poskytla spotřebitelské úvěry za celkem 3,1 miliardy korun.

Chceme milion klientů

Hlavní produktovou novinkou letošního roku bude spuštění hypoték. „Určitě chceme přijít s hypotékami. Ještě letos s možností jejich převodu k nám, příští rok i s novými,“ uvedl Čomor, podle kterého v bance produkt nyní programují a v listopadu nebo v prosinci ho banka začne nabízet. „Půjde o hypotéku, na které si klient jednoduše změní splátky a nebude omezován v předčasném splacení vysokými poplatky. Podobně jako je tomu u našich spotřebitelských úvěrů,“ dodal.

Air Bank při svém vstupu na trh v roce 2011 říkala, že do pěti let chce mít 350 tisíc klientů. Tento cíl překoná a už má nový. „Ve výhledu pěti až sedmi let bych chtěl, aby Air Bank měla milion klientů,“ plánuje Čomor.

Za tímto cílem ale už Čomor českou část Air Bank nepovede. Současný šéf Air Bank potvrdil, že v rámci skupiny PPF bude odpovědný za zahraniční expanzi Air Bank a svůj nynější post předá jednomu z vrcholových manažerů této banky. Podle informací Hospodářských novin to bude Michal Strcula, ředitel retailového bankovnictví Air Bank.

Celý rozhovor čtěte v dnešních Hospodářských novinách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.