Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Agentura Moody’s snížila dílčí ratingy českých bank

Investice 18.08.2009 | 09:45 0 Komentářů

Experti tvrdí, že poklesla jejich schopnost dostát závazkům plynoucím z korunových depozit

Praha – Agentura Moody’s snížila dílčí ratingy největších českých bank. Horší vysvědčeni vystavila ČSOB, České spořitelně i Komerční bannce.
Informují o tom dnešní Hospodářské noviny s tím, že u těchto bank poklesla  jeden stupeň – z Aa3 na A1 – jejich schopnost dostát závazkům plynoucím z korunových depozit.
Analytici Moody’s předpokládají, že v případě zhoršení ekonomické situace by Česká národní banka či stát nemohly kvůli špatnému stavu veřejných financí bankám pomoci. Tato schopnost se podle Moody’s zhoršila a ratingy bankovních depozit byly sníženy na stejnou úroveň, jako mají české státní dluhopisy.
Analytici bankám věří
„Dříve byla případná systémová pomoc státu pro banky spíše teoretická a byla hodnocena dobře. Nyní, když se zhoršila situace matek českých bank a vzhledem ke stávající rozpočtové situaci, je otázkou, zda by stát byl ochoten bankám v problémech výrazněji pomáhat, což snížení ratingů reflektuje,“ komentoval to pro lidst E15 šéf české pobočky Moody’s Petr Vinš. „Přesto si myslíme, že k tomu nedojde a banky situaci ustojí samy,“ dodal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.