Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Agentura Fitch snížila Portugalsku rating na AA-

Ratingová agentura Fitch dnes snížila Portugalsku rating o jeden stupeň na AA-. Navíc výhled ratingu ponechala na úrovni „negativní“, který znamená, že nelze vyloučit další snížení hodnocení v budoucnu.

Důvodem pro snížení ratingu bylo podle agentury Fitch "výrazné zhoršení veřejných rozpočtů na pozadí relativního makroekonomického a strukturálního oslabení portugalské ekonomiky". Evropská komise odhaduje, že letos i v roce 2011 bude deficit rozpočtu Portugalska mezi 8-9% HDP a veřejný dluh se zvýší z 66% HDP v roce 2008 na 91% HDP v roce 2011, tj. skoro o polovinu během 3 let. Po zveřejnění zprávy klesly portugalské akcie o více než 2 % a podobný vývoj zaznamenaly i evropské trhy.

"Portugalsko je vedle Řecka a Španělska poslední měsíce pod tlakem na finančních trzích kvůli problematickému vývoji veřejných rozpočtů a proto dnešní krok agentury Fitch není překvapivý. Dokonce nelze vyloučit ani další změny. Konkurenční agentura S&P snížilo rating Portugalska již vloni na stupeň A+ s negativním výhledem. Moody’s dosud drží hodnocení na stupni Aa2, ale také s negativním výhledem,"
komentuje rozhodnutí agentury Fitch Petr Sklenář, analytik společnosti Atlantik FT.

Zdroj:
Atlantik FT, Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.