CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

20. 03. 2013

8 komentářů

AFIZ: Markéta Šichtařová šíří mylné informace o II. pilíři

 


 

Autorka podle AFIZu zaměnila minimální dobu pojištění v prvním pilíři za minimální dobu spoření ve druhém pilíři a čtenáře tím uvedla v omyl. Mezi pojištěním v I. pilíři a spořením ve II. pilíři je zásadní rozdíl, protože, jak uvádíme výše, u II. pilíře doba spoření není nijak časově vymezena. 

Na nepravdivé informace jsme neprodleně upozornili jak autorku, tak i redakci deníku METRO, nedočkali jsme se však žádné reakce,“ konstatuje Petr Šafránek, generální sekretář AFIZ, a dodává: „Rovněž Ministerstvo financí vydalo okamžitě své stanovisko, bohužel po internetu se stále šíří původní nepravdivý článek Markéty Šichtařové.“

 „Markéta Šichtařová ve svém komentáři „Jak se nechat oškubat“ ze dne 22. 2. 2013 použila hrubě zavádějící informaci o důchodové reformě. Poukazuje totiž na eventuelní situaci, kdy účastník dovrší důchodového věku, ale nesplní podmínku minimální povinné délky pojištění (tj. neodpracuje minimální počet let). V takové situaci občanovi skutečně nevzniká nárok na výplatu státního důchodu. Ministerstvo financí se však ohrazuje proti tvrzení autorky, že účastníci, kteří se rozhodnou vstoupit do II. pilíře, budou v případě nesplnění minimální délky pojištění vystaveni situaci, kdy „budou v důchodu, jejich peníze však budou uzamčeny ve fondu a státní důchod budou mít vlivem účasti ve II. pilíři snížený…“ Naznačuje přitom, že vstup do II. pilíře je z tohoto důvodu nevýhodný. Opak je pravdou: Nárok na výplatu z druhého pilíře je vázán na první pilíř – vzniká po vzniku nároku na výplatu státního důchodu. K situaci, která je popsána v článku (čerpání státního důchodu bez nároku na důchod z druhého pilíře) tedy vůbec nemůže dojít. Nejhorší možný scénář je, že občan nesplní podmínky nároku na starobní důchod od státu, nicméně i v této situaci se účast ve II. pilíři jeví jako výhodná. Účastník, který vstoupí do reformy, by totiž stejně jako v současnosti nedostal státní důchod, a nemohl tedy čerpat ani důchod z druhého pilíře, nicméně stále platí, že prostředky na účtu ve druhém pilíři jsou předmětem dědictví. Pokud však podmínky výplaty důchodu nesplní občan, který do reformy nevstoupí, nedostane nic on, ani jeho dědicové.“ Ondřej Jakob, tiskový mluvčí Ministerstva financí
Zdroj : Tisková zpráva AFIZ



REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 8 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Maximální roční příjmy pro výpočet důchodu

Od roku 2008 se sociální pojištění platí pouze do dosažení maximálního vyměřovacího základu, z částky nad strop se již sociální pojištění neplatí a tyto příjmy tedy nevstupují do výpočtu starobního důchodu. Nadstandardní příjmy před rokem 2008 tedy ovlivňují výši důchodu více než od roku 2008. Podívejte se na […]

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

12. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • hoogan

    20 března, 2013

    Šichtařová se sice přeřekla, ale průměrně inteligentní člověk ví, že tím měla na mysli důchodový věk jako takový…MF a AFIZ hned udělali z prdu kuličku…

    Odpovědět

  • Petr Šafránek

    20 března, 2013

    Paní Šichtařová s rozhodně nepřeřekla, protože v článku popisuje situaci, kdy jste ve starobním důchodu a čekáte na uvolnění peněz z II. pilíře – taková situace ve skutečnosti vůbec nemůže nastat. To je jasný důkaz, že nejde o přeřeknutí, ale buď o zásadní neznalost nebo o záměrné šíření nepravdivé infomace. Navíc přeřeknout se mohu v rozhovoru, ale nikoliv v autorském článku – ten si snad po sobě přečtu, než ho pošlu do novin…

    Odpovědět

  • Asoc

    20 března, 2013

    Když vám teče do bot, každý PRD se hodí. Šafránek musí vysvětlovat co přináší členům AFIZ, zvláště když je USF o tolik úspěšnější.

    Odpovědět

  • Petr Šafránek

    21 března, 2013

    Milý anonyme, můžete nám sdělit, podle jakých kritérií posuzujete „úspěšnost“ profesní asociace? A zkuste se také třeba podepsat. Pokud jde o tu TZ, tak jste úplně mimo – požadavek na reakci vzešel od našich členů, kteří musejí denně vysvětlovat klientům, že paní Šichtařová napsala nesmysly… Já opravdu nemám potřebu naším členům něco dokazovat, a už vůbec ne vydáváním TZ!

    Odpovědět

  • Asoc

    21 března, 2013

    Děkuji za potvrzení mé domněnky, pane Šafránku. Překlad Vašeho příspěvku znï tedy takto: Petr Borkovec mi zavolal ať něco už děláme, protože 2. pilíř nikdo nechce. A že vám nebude platit.

    Odpovědět

  • Petr Šafránek

    21 března, 2013

    Opět jste vedle jak ta jedle. A pokud si myslíte, že tato TZ zvýší zájem klientů o II. pilíř, jste úplný(á) naivka. Názory na II. pilíř se mohou různit, nikdo by ale neměl šířit zcela nepravdivé informace a ještě tvrdit, že je vyčetl v zákoně! Právě a jen o tom byla naše TZ, která Vám zjevně tolik vadí, že se pod své fabulace ani nemůžete podepsat…

    Odpovědět

  • Jirka

    21 března, 2013

    Být v pozici AFIZ, tak bych mlčel a raději dělal jinou, a užitečnou práci, a pro lidi. Přeci jen mít v představenstvu jednoho z největších protagonistů podvodů na Slovensku, to je doopravdy ostuda.
    http://www.cnb­.cz/miranda2/ex­port/sites/www­.cnb.cz/cs/doh­led_financni_trh/vy­kon_dohledu/pra­vomocna_rozhod­nuti/prilohy/Sp_2010_1­58_573.pdf

    Odpovědět

  • Josef Novotný

    22 března, 2013

    Z druhého pilíře nelze nejen vystoupit, ale ani přesně nevím, kdy se ke svým úsporám dostanu – nejdříve až po splnění takzvané pojištěné doby 35 let (platí po roce 2018) a dosažení zákonného věku pro odchod do starobní penze, což je termín, který je posouván donekonečna. Systém takzvaných předdůchodů či předčasných důchodů se ve druhém pilíři překvapivě neuplatňuje.

    K penězům se nelze dostat ani při plné invaliditě, kdy přechází 60 procent naspořených prostředků

    do státního rozpočtu, přičemž zbylá částka zůstává na starobní penzi. Na konci spoření nelze vybrat úspory jednorázově, ale pouze formou penze. Dnes však nevíme, jak budou přesně počítány. Muž v mém věku se v průměru dožije 75 let, starobní penzi si tedy dlouho neužije, pokud se jí vůbec dožije.
    A to nepočítám , že může nastat nezaměstnanost II.pířového nevolníka a jeho exekuce ! Co se stane, když nebudu platit ?? A co se stane za 35 let? Dnes už je i integrita EU na houpačce a začíná sahat na bankovní účty! Prostě celý systém II. pilíře je jen letadlo, nechci napsat zlodějna!

    Odpovědět