Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Aerolinky krvácí, letos ztratí až devět miliard dolarů

Investice 08.06.2009 | 13:30 0 Komentářů

Mezinárodní sdružení pro leteckou přepravu: Aerolinky měly v prvním čtvrtletí velké problémy

Londýn/New York – Krize v letecké dopravě je nejvážnější v historii. Už před pár dny to prohlásil šéf British Airways Willie Walsh a nyní mu dal za pravdu šéf Mezinárodního sdružení pro leteckou přepravu (IATA) Giovanni Bisignani.
Faktem je, že ekonomická krize ve světě prudce snížila zájem o osobní i nákladní leteckou přepravu. Podle IATA loni letecký průmysl vykázal ztrátu celkem 10,4 miliardy dolarů.
Letos by měly celkové ztráty zhruba 230 aerolinek ve světě dosáhnout devíti miliard dolarů. Jejich příjmy se mají oproti loňskému roku snížit o 80 miliard dolarů na 448 miliardy dolarů, odhadlo sdružení. Nejhlubší pokles se přitom předpovídá asijsko-pacifickému regionu, a to dohromady 3,3 miliardy dolarů. I tak si povede o šest milionů eur lépe než loni. U evropských přepravců se počítá s 1,8 miliardami v mínusu.
British Airways: Letos bez dividendy
Šéf British Airways v podnikovém časopise prohlásil, že britské aerolinky bojují o přežití. Společnost vykázala za uplynulý rok rekordní ztrátu 220 milionů liber. Přitom ještě v roce 2007 dosahovaly zisku 875 milionů liber.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.