CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

09. 02. 2010

0 komentářů

ACCA žádá hlubší dialog mezi regulátory a firmami

 


 

Podle ACCA by vlády a finanční instituce měly co nejdříve přistoupit k dialogu a dohodě o podobě finančních regulací. Jinak totiž zejména banky riskují, že vlády stratí trpělivost a přistoupí k jednostranné regulaci pomocí striktních a detailních předpisů, které nemusí respektovat podnikatelské prostředí.

ACCA rovněž vyzvala k založení evropské agentury na ochranu spotřebitelského financování podle amerického vzoru. V USA byla v červnu loňského roku prvně navržena tzv. Consumer Financial Protection Agency (CFPA). Jejím primárním úkolem bude dohled nad principy a systémovými riziky spotřebitelského financování. Má například regulovat rozhodčí doložky, které jsou ve spotřebitelském financování běžné také u nás. Ty totiž přesouvají řešení případných sporů mimo soud a rozhodce v případě fyzických osob může rozhodovat nezávisle na právních předpisech.

ACCA dále vyjádřila obavy z přetrvávající existence finančních institucí, které jsou příliš velké na to, aby mohly státy akceptovat jejich bankrot. Zvláštní nároky na kapitál velkých bank a jejich intenzivnější kontrola sice můžou předcházet jejich selhání. Nicméně by se také měla věnovat zvýšená pozornost jejich konsekventnímu rozdělení na retailové a investiční banky. Konkurence je naprosto klíčová pro fungující systém finančních regulací a vlády by proto měly věnovat více úsilí zachování konkurenčního prostředí v bankovnictví.

Diskusní materiál ACCA dále shrnuje principy solidní finanční regulace:

· struktura regulačního rámce

REKLAMA

· konkurenční prostředí

· standardy provedení regulace

· rozdělení odpovědnosti a pravomocí

· řízení rizik a financování

Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Česko, Slovensko a Maďarsko, k diskusnímu materiálu uvedla: „Ještě stále je příliš brzy na to, abychom mohli nabídnout definitivní podobu finančního regulačního rámce. Začátkem tohoto roku se například hodně spekulovalo o vytvoření jisté superregulační instituce. Naštěstí zůstalo jen u spekulací. Také bychom měli kriticky pohlížet na snahu o vytvoření celoevropské regulační architektury. Mezinárodní kooperace v této oblasti je sice bezesporu přínosná, ale myšlenka jakési vzdálené regulace ze strany nadnárodní instituce není dobrá.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *