Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Jáč: Předběžný údaj o HDP eurozóny za letošní druhé čtvrtletí není překvapivý

Investice 31.07.2019 | 14:37 0 Komentářů

Ekonomika eurozóny dle předběžných údajů vykázala v letošním druhém čtvrtletí růst HDP 0,2 % v mezičtvrtletním a 1,1 % v meziročním vyjádření. Mezičtvrtletní růst HDP na úrovni 0,2 % odpovídá signálům, jež pro růst ekonomiky eurozóny dávaly průzkumy PMI.

Meziroční růst na úrovni 1,1 % je pak mírně nad očekáváním trhu, jež činilo 1,0 %; toto mírné překvapení jde na vrub revizím údajů o výkonu HDP za loňské druhé čtvrtletí. Každopádně platí konstatování, že meziroční růst ekonomiky eurozóny zpomaluje a za celý rok 2019 jej očekáváme na úrovni 1,1 %, když v roce 2018 rostl HDP eurozóny tempem 1,9 %. Pro srovnání: ECB ve své červnové prognóze počítala pro letošní rok s růstem HDP eurozóny 1,2 %.

Předběžný údaj o výkonu HDP eurozóny za letošní druhé čtvrtletí nepřekvapil: mezičtvrtletní růst 0,2 % odpovídá tomu, co naznačovaly průzkumy PMI a odpovídá také očekávání finančního trhu. Průzkumy i oficiální měsíční data z ekonomiky eurozóny naznačují, že zatímco průmysl zápasí s nepříznivým dopadem obchodních válek, tak spotřeba domácností dále roste, což má příznivý dopad na maloobchod a služby. Strukturu růstu HDP eurozóny za letošní druhé čtvrtletí zatím každopádně neznáme a tyto údaje budou zveřejněny až počátkem září.

Zprávy z ekonomiky eurozóny nicméně naznačují, že domácí poptávka zatím stále roste, zatímco exportně orientovaná odvětví, tedy zejména zpracovatelský průmysl, jsou v potížích kvůli obchodním válkám a zpomalení růstu na významných trzích, například v Číně.

Pokud HDP eurozóny poroste mezičtvrtletním tempem 0,2 % i ve zbytku letošního roku, pak by se celoroční růst HDP mohl pohybovat v pásmu 1,1 až 1,2 %. ECB ve své červnové prognóze počítá právě s růstem HDP 1,2 %, první zprávy za červenec (průzkumy PMI pro eurozóny anebo německý Ifo index) ale naznačují riziko slabšího růstu.
Náš odhad růstu HDP eurozóny za celý rok 2019 činí 1,1 %.
Každopádně půjde o poměrně výrazné zpomalení v porovnání rokem 2018, kdy HDP eurozóny vykázal růst 1,9 %.

Ve výhledu pro zbytek letošního roku a zejména pak pro rok 2020 bude důležité, zda se podaří dosáhnout příměří na poli obchodních válek, anebo zda zde bude situace dále eskalovat. Důležité bude také vyústění brexitu.
Náš odhad růstu HDP ro rok 2020 v tuto chvíli činí 1,3 % (ECB pro porovnání očekává růst 1,4 %), nicméně jsou zde jasná rizika, že by výsledný růst mohl být slabší.

Z pohledu středoevropských ekonomik asi není předběžný údaj o HDP eurozóny za letošní druhé čtvrtletí překvapivý a sám o sobě nepředstavuje špatnou zprávu.

Klíčový ale skutečně bude vývoj ve zbytku letošního roku a varovné signály z průmyslu v tomto ohledu vedou k opatrnosti jak co se týče projekcí dalšího růstu ekonomiky eurozóny, tak co se týče reakce centrálních bank ve středoevropském regionu v situaci, kdy domácí cenové tlaky spíše rostou. V případě ČNB je pro čtvrteční zasedání očekávána stabilita úrokových sazeb a data o HDP eurozóny v tomto ohledu nic nemění.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.