Středa 16. října. Svátek má Havel.

Absurditou roku se stalo placení DPH z neproplacených faktur

Investice 10.05.2017 | 17:21 0 Komentářů

Podnikatelská veřejnost zvolila Absurditou roku 2017 povinnost odvést daň z přidané hodnoty i z neproplacených faktur. Do konce dubna vybírali podnikatelé ze sedmi byrokratických absurdit, mezi kterými byly například informační cedulky k elektronické evidenci tržeb, celý stavební zákon či proplácení některých administrativních úkonů papírovými kolky.

Výsledek dnes vyhlásil za organizátory soutěže prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Podle mluvčí Generálního finančního ředitelství Petry Petlachové jde o zákon, kterým se řídí všechny státy Evropské unie.

„Daň mohou (podnikatelé) sice žádat zpět, ale jen za určitých okolností. Podnikatelé musí daň z nezaplacených faktur platit hned. Žádný pardon kvůli tomu, že čekají na peníze od svých dlužníků, neexistuje,“ napsala pražská pobočka komory v nominaci na negativní ocenění.

Systém daní z přidané hodnoty v EU podléhá významné harmonizaci, zejména podle evropské směrnice.

Absurdita roku 2017 platí pro celou EU

„Tato evropská směrnice je samozřejmě implementována jak do daňových předpisů států EU, tak i do našeho zákona o DPH,“ sdělila ČTK Petlachová. „Absurdita“ roku je proto podle ní vlastní nejenom České republice, ale všem členským státům unie.

„Výhra v anketách či obdobných ocenění bývá zpravidla spojována s pozitivním vnímáním, nicméně opakované vítězství anticeny – Absurdita roku, samozřejmě nepotěší. Je škoda, že je tato cena namířena na finanční správu, neboť činnost finanční správy doznává poslední dobu významných změn a pracovníci správce daně dělají vše pro to, aby činnost ‚berňáku‘ byla pro poctivé subjekty co možná nejjednodušší a nejdostupnější, za což jim patří velké díky a zcela jistě by si za svou dobře odvedenou práci zasloužili i veřejné pozitivní ocenění,“ dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.