Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Ekonomika si drží solidní tempo

Makro 30.11.2018 | 12:53 0 Komentářů

Zpřesněný odhad českého HDP za třetí kvartál vyznívá příznivěji než předběžná čísla zveřejněná v polovině listopadu. Ekonomika sice rostla jen o desetinu procentního bodu (2,4 % vs. 2,3 %), než naznačovaly původní výsledky, nicméně po přepočtu dosáhlo české hospodářství docela slušného mezikvartálního tempa 0,6 %. A to přece jen už vypadá lépe než původní 0,4 %, zvlášť když jde o číslo blízko předchozích výsledků.

Na poptávkové straně táhla ekonomiku nahoru především spotřeba domácností poháněná rychlým růstem mezd i rekordní zaměstnaností. Zlepšující se finanční situace domácností tak umožnila spotřebitelům zvyšovat jejich nákupy a vlastně i investovat.

Ačkoliv to původně nevypadalo, vysoká investiční aktivita se udržela i ve třetím kvartále. Tentokrát šlo především o investice do budov a staveb podpořené rozjezdem staveb veřejného sektoru. Investovaly však i firmy do strojů, ICT a nakonec i do dopravních prostředků. Ukazuje se, že firmy pod tlakem zakázek a nedostatku zaměstnanců jsou nuceny zaměřovat se na nové méně pracovně náročné technologie, aby si udržely pozici na trhu a mohly dále expandovat. Celkově se pak investice meziročně zvýšily o více než 9 %.

Velmi zajímavý byl ve třetím čtvrtletí i vývoj nabídkové strany ekonomiky. Na ekonomickém růstu se totiž na rozdíl od předchozích období podílelo především odvětví obchodu, dopravy, ubytování a stravování. Role průmyslu – dřívějšího lídra ekonomiky – byla tentokrát výrazně slabší. Nakonec statistický úřad ve svém komentáři uvádí, že slabší růst průmyslu ovlivnil propad přidané hodnoty v automobilovém průmyslu.

Nová čísla potvrzují, že si ekonomika udržuje solidní tempo růstu. I když je růst HDP ČR podstatně nižší, než u ostatních zemí Visegradské čtyřky, nejde rozhodně o dramaticky slabý výsledek. Podíváme-li se totiž na výkon českého hospodářství v delším časovém období, zjistíme, že jsme silný růst „vybrali“ jaksi v předstihu před ostatními. Mnohem podstatnější otázkou současnosti je však to, jak se bude české ekonomice nadále dařit. Prozatím nepočítáme s tím, že by z pohledu růstu byl příští rok lepší než ten letošní. Proto výhled na rok 2019 neměníme, nicméně budeme muset asi přehodnotit naše očekávání za letošní rok lehce dolů.

Petr Dufek, ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.