Středa 28. října. Je Státní Svátek

2019: Ekonomika zpomalí, ceny vzrostou

Investice 02.01.2019 | 10:27 0 Komentářů

Letos se česká ekonomika dočká ochlazení, naopak stoupnou ceny a pracovních sil bude stále málo. Firmám se nelíbí zrušení karenční doby pro výplatu náhrad mzdy v prvních třech dnech nemoci, které začne platit nejspíš v polovině letošního roku.

Podle odhadů 16 tuzemských odborných institucí růst české ekonomiky mírně zpomalí na 2,9 procenta z loňských odhadovaných tří procent. Navíc zpomalí i růst mezd. Inflace naopak podle odborníků stoupne z loňských odhadovaných 2,3 procenta na 2,4 procenta.

Vliv na českou ekonomiku bude mít brexit, vývoj obchodních válek USA a zpomalení poptávky po autech v Evropě.

Hlavní překážkou vyššího růstu hrubého domácího produktu v roce 2019 je podle zaměstnavatelských svazů nedostatek pracovních sil. Podle metodiky Českého statistického úřadu očekávají míru nezaměstnanosti kolem 2,4 procenta.

Malé a střední firmy se na tento rok dívají střízlivě, neočekává se žádný mimořádný růst, ale podnikatelé ani nijak nepanikaří. Do značné míry očekávají podobný scénář jako v tomto roce,“ řekl předseda Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček a dodal, že to znamená nedostatek pracovníků, podobné tržby a nepatrné zvýšení nákladů.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.