Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

130 tisíc ohrožených. Prodejcům aut letos klesne zisk

Investice 06.10.2009 | 18:01 0 Komentářů

Nová čísla: firmy kolem výroby aut letos vydělají o desetinu méně.

Praha – Prodejci aut se letos budou muset smířit s nízkými zisky. Nejnovější statistika po třech čtvrtinách roku ukazuje, že trh s novými vozy se sníží přinejmenším o deset procent.
Sázka na jeden obor, k níž Česko sáhlo v 90. letech, se teď nepříjemně vrací. Klesající zisky kolem aut jsou důležitou zprávou pro zákazníky, kteří se mohou těšit na další slevy. Ale opačně působí na celou tuzemskou ekonomiku. Automobilový průmysl zaměstnává zhruba 130 tisíc lidí, jejichž místa jsou ohrožena, když se vozy nekupují.
Pětinu celého českého exportu tvoří výrobky automobilových firem – nejen tří automobilek, ale i jejich dodavatelů dílů a součástek.
Dodavatelé největší z nich – Škody Auto – zatím hlásí, že přes očekávaný pokles výroby zatím další zaměstnance propouštět nebudou. Škoda minulý týden ohlásila, že po zrušení šrotovného v Německu zpomaluje výrobu fabií a koncem října na dva dny odstaví výrobu svého druhého nejprodávanějšího vozu. Její dodavatelé přeruší výrobu také, ale zaměstnance si podrží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.