CZK/€ 24.515 -0,27%

CZK/$ 24.039 +0,06%

CZK/£ 29.128 -0,13%

CZK/CHF 25.109 -0,14%

Text: KOMERČNÍ ČLÁNEK

Foto: NEY spořitelní družstvo

25. 07. 2022

Spořicí účet u NEY spořitelního družstva dobře zhodnotí peníze

 

Spořicí účty začínají nabízet kvalitní zhodnocení vložených peněz pro každého. Spořicí účet můžete používat podobně jako běžný účet v bance, lepší zhodnocení uložených finančních prostředků je ale vykoupeno menší nabídkou funkcí a služeb.  

Zatímco dříve nabízely spořicí účty jen velmi malé zhodnocení uložených peněz, dnes je s rostoucími úrokovými sazbami situace úplně jiná. Výjimkou nejsou úrokové sazby okolo pěti procent p. a. A to už stojí za to se o spořicí účet začít zajímat. Dá se říci, že spořicí účty nyní mohou konečně sloužit k tomu, k čemu jsou určené – tedy k dočasnému uložení volných peněz s lepším úročením, než byste dostali na běžném účtu. A to se v době dvouciferné inflace hodí.

Dočkáme se úročení 6 % p. a.?

Lepší zhodnocení na spořicích účtech nabízí spořitelní družstva. Například NEY spořitelní družstvo nedávno zvýšilo úrokovou sazbu u svého spořicího účtu na 5,75 % p. a. „Peníze na běžných účtech ztrácí svou hodnotu s tím, jak se vyvíjí inflace. Spořicí účet umožňuje vliv inflace snížit a navíc máte svoje peníze v případě potřeby rychle k dispozici,“ popisuje hlavní výhody spořicího účtu Lukáš Hartl, předseda představenstva NEY spořitelního družstva. A dodává, že není vyloučené, že úroky na spořicích účtech ještě trochu porostou.

Dobrý úrok i likvidita

Velkou výhodou spořicích účtů je bezpečí uložených peněz. Vklady na spořicích účtech jsou samozřejmě ze zákona pojištěny do výše 100 000 eur. Na rozdíl od termínovaného vkladu se úrokové sazby na spořicích účtech mohou měnit směrem nahoru i dolů. V současné době ale úrokové sazby rostou.

Pozor také na pásmové úročení – nejlepší úroková sazba může být podmíněna minimálním ale častěji spíš maximálním vkladem. Vždy se proto před sjednáním spořicího účtu pečlivě informujte o jeho podmínkách. Například spořicí účet u NEY spořitelního družstva je podmíněn minimálním vkladem ve výši 20 000 korun.

Pozor na některá omezení u spořicích účtů

Určité odlišnosti zde ale najdeme – záleží obvykle na instituci, u níž máte spořicí účet sjednán. Banky i spořitelní družstva obvykle nakládání se spořicím účtem nějak omezují, omezení ale nejsou velká. Například k takovému účtu nedostanete platební kartu, nemůžete zde nastavit inkaso a banky mohou třeba omezovat počet účtů pro odchozí platby. Také převod peněz na běžný účet může trvat trochu déle. U NEY spořitelního družstva je výpovědní lhůta spořicího účtu jeden měsíc.

Různá omezení spořicí účet vynahrazuje zmíněným lepším úročením, které se v případě NEY spořitelního družstva už přibližuje šesti procentům ročně. Úroky se přitom připisují měsíčně.

Spořicí účet je v současné době jeden z nejlépe dostupných a bezpečných finančních nástrojů, který pomáhá mírnit pokles hodnoty úspor v důsledku inflace. Může být proto vhodný třeba pro držení okamžité finanční rezervy domácnosti. Na rozdíl od termínovaného vkladu totiž můžete svými penězi v případě potřeby rychleji disponovat.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz