CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

28. 01. 2016

1 komentář

Subjekty:

Komentář Swiss Life: Penzijní fondy se propadly do ztráty, z dlouhodobého hlediska jsou v plusu. Češi si na penzi spoří stále málo.

 


 

Uplynulý rok 2015 byl poznamenaný výraznými skoky na finančních trzích, na které nejvíce zareagovali „odvážnější“ dynamické strategie. Dopady na zhodnocení fondů tak měly mimo jiné výsledky zemí vyvážejících ropu, jejíž měny trendově ztrácely oproti dolaru během celého roku, nebo příběh Číny, u kterého jsou investoři doposud ve střehu. Negativně ovlivnily vývoj na finančních trzích také četné teroristické útoky a utečenecká krize v Evropě. „I přes tyto a jiné nepředvídatelné události se portfolio manažerům jednotlivých penzijních společnostní dařilo výkonnost dynamických fondů držet v blízkosti nulového zhodnocení. Kolísání výsledků u účastnických fondů, zejména těch dynamických, je běžné a Češi si na tento jev a případné riziko musí zvyknout. Počítat musíme také s tím, že většina již zmíněných událostí pokračuje i nyní a nepřinese nic dobrého ani v roce 2016,“ predikuje Anežka Kneeová, analytička poradenské společnosti Swiss Life Select.

Na penzi máme naspořeno 350 miliard korun, mnohem méně, než by bylo potřeba

Na konci roku 2015 si stále více než 90 % všech účastníků III. penzijního pilíře spoří zejména formou penzijního připojištění. Společně s účastníky doplňkového penzijního připojištění již tito lidé naspořili celkem přibližně 350 miliard korun. Finance více jak poloviny všech klientů spořících v rámci III. pilíře spravují penzijní společnosti České pojišťovny a České spořitelny.

Česká republika se stále potýká s problémem, že si lidé odkládají na penzi malé částky. V loňském roce se průměrný měsíční příspěvek účastníka vyšplhal sotva na 600 Kč, což nedosahuje ani 2,5 % průměrné mzdy. „Výše příspěvku by se přitom měla pohybovat v rozmezí 5 až 10 % mzdy každého občana po celou dobu jeho ekonomicky aktivního života. V přepočtu to znamená, že by se průměrný měsíční příspěvek měl vyšplhat alespoň na 1 500–2 000 korun,“ říká Anežka Kneeová.

Nejvíce vydělali klienti ČSOB a Allianz, transformované fondy překonají inflaci

REKLAMA

Z pohledu konkrétních účastnických fondů pak dostupná data ukazují, že nejlépe se dařilo zhodnotit prostředky klientů penzijní společnosti ČSOB, konkrétně Účastnickému dynamickému fondu. Díky aktivní správě zaznamenalo portfolio tohoto fondu pozitivní zhodnocení ve výši 7,66 %. Dobře si vedli také manažeři Penzijní společnosti Allianz ve všech svých účastnických fondech. U téměř všech ostatních účastnických fondů se podařilo překonat inflaci, která se pohybovala na velmi nízké úrovni 0,4 %. Naopak do největší ztráty 11,53 % se propadl Růstový účastnický fond penzijní společnost NN. Tento fond ale byl založen až v květnu 2015 a nemá prozatím žádnou výkonnostní historii.

Na konečné výsledky zhodnocení transformovaných fondů si musí klienti ještě počkat. Penzijní společnosti budou tyto výsledky zveřejňovat až na přelomu dubna a května. Transformované fondy by ale podle odhadů Swiss Life Select neměly mít problém se zhodnocením prostředků účastníků nad již zmiňovanou inflaci. Překonat by tentokrát mohly i více než polovinu účastnických fondů.

V letošním roce budou mít penzijní společnosti nově v oblasti investování volnější ruce. Využít totiž budou moci i doposud zakázané investice do indexových fondů. Tím by mohli dosáhnout stabilnějších výsledků a zároveň i vyššího zhodnocení pro své klienty. „Z našeho pohledu bude rok 2016 pro penzijní společnosti klidnějším pouze z pohledu legislativního, kde neočekáváme žádné významné změny. V pozoru budou muset zůstat hlavně správci portfolií jednotlivých fondů. Díky změnám platným od 1. ledna 2016, jako jsou opětovně zavedený strop 60 let pro nárok na výplatu naspořených finančních prostředků a také osvobození od daně při výplatě peněz na 10 let a déle, by se mohlo podařit navýšit počty klientů penzijních společností a posílit zejména u mladších ročníků přesvědčení, že spoření na penzi je pro každého z nás samozřejmostí,“ uzavírá Anežka Kneeová.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Maximální roční příjmy pro výpočet důchodu

Od roku 2008 se sociální pojištění platí pouze do dosažení maximálního vyměřovacího základu, z částky nad strop se již sociální pojištění neplatí a tyto příjmy tedy nevstupují do výpočtu starobního důchodu. Nadstandardní příjmy před rokem 2008 tedy ovlivňují výši důchodu více než od roku 2008. Podívejte se na […]

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

12. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Gauner

    28 ledna, 2016

    Z naspořené částky to vychází u všech pouze na vypočtených 4.2% renty=důchodu!! Což je při naspořených 100.000 tisíc, pouze 4200,–/rok a nebo 350,– Kč na měsíc! A to je velmi málo! Důvodem proč v 60 letech chtít pouze vyplacení je mnoho.Jeden z nich je, že se celých 23 let vám je budou pouze vracet a jestli se po této době dožijete úctyhodných 83 let, bude renta důchodu teprve výnosná. Mezi tím, po 23 let penzijní fond fond navýší vaší částku 100.000 tisíc min. 6× i po vám zaplacenou rentu 23 let. Nikdy však peníze nedostanete zpět a oni si z vašich peněz tzv. zákonem nakradených udělali živnost na hloupých lidí. A je nás dost! Doporučuji na konci 60 let vše výplatou vybrat a užít si. Nenechat je si užívat na úkor naši hlouposti.

    Odpovědět