CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

14. 11. 2014

0 komentářů

Jak je na tom Japonsko po 2 letech vlády Shinza Abeho?

 


 

Logika je taková, že Shinzó Abe čeká na výsledky HDP, na jejichž základě se rozhodne, zdali je ekonomika dostatečně silná na to, aby zvládla další růst spotřební daně. DPH byla letos v dubnu zvednuta z 5 na 8 procent prvně za 20 let. V případě, že čísla ekonomického růstu budou slabá, Abe odloží další zvyšování daně, což bude voliči pozitivně přijato. Stoupající přízně u občanů pak využije k zajištění si dostatečného počtu křesel v předčasných volbách, předtím než přijme nepopulární opatření, jakými jsou obnovení činnosti nukleárních reaktorů a povolení vojákům bojovat mimo japonské území. 

Nicméně když DPH nevzroste podle plánu a zvýšení daní se odloží na rok 2017, vynoří se otázka udržitelnosti inflace, která byla během posledních 6 měsíců tahaná hlavně vyšší spotřební daní. Nebude-li růst HDP ani inflace, bude premiérova politika ztrácet na kredibilitě. Poslední záchranou pak bude centrální banka (BoJ) a další monetární stimuly. Ty ještě více oslabí jen (posílí akciový index Nikkei) a snad konečně pozvednou i inflaci.

Odložení zvýšení spotřební daně z 8 na 10 procent o rok a půl na duben 2017 by mělo dvojakou ekonomickou implikaci. Na jedné straně by spotřebitelům zbylo více finančních prostředků na útratu, což by povzbudilo ekonomický růst. Na druhé straně hlavně z dlouhodobějšího hlediska by šlo o negativní signál směrem k třetímu šípu strukturálních reforem, které slibovaly stabilitu a oživení hospodářského růstu, což se zatím v Japonsku nekoná. Navíc by takovéto rozhodnutí mělo negativní vliv na příjmy státního rozpočtu. Japonský státní dluh je nejvyšší z rozvinutých zemí (podíl dluhu na HDP je větší než 210 procent).

V případě, že by se premiér držel původního scénáře a DPH na konci příštího roku opět zvýšil, vyšší daň by znamenala nižší výdaje domácností, útlum spotřeby, a tedy i ekonomického růstu. Takovýto vývoj by mohl ohrozit dobré jméno Abeho a zvednout otázku dosažitelnosti odvážných cílů jeho politiky, a to oživení inflace a ekonomického růstu, kvůli nimž již do hospodářství napumpoval obrovské množství peněz a oslabil domácí měnu o 35 procent vůči americkému dolaru (USD/JPY). V každém případě dosažitelnost cílů Abeho hospodářské politiky je velkým otazníkem.

Michala Moravcová, analytik finančních trhů BOSSA

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *