Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Zvládne to ropa?

16.11.2018 | 12:30 0 Komentářů

Po úterním výprodeji, kdy ropa ztratila více, jak 4 dolary za pouhou jednodenní seanci se nyní snaží býci umazat alespoň část ztrát, které jsou již poměrně velké. Pokud však vezmeme v potaz akci a následnou reakci, nelze očekávat začátek silnějšího růstového trendu. Akcí mám na mysli úterní výprodej a reakcí aktuální růstovou aktivitu, ta je poměrně slabá.

Fundamentálně se nic nezměnilo a ropu tak drží zkrátka především nervozita z přebytku ropy na trhu. Americké sankce na iránský obchod s ropou možná nebudou mít takový dopad, protože americká vláda udělila předním dovozcům iránské ropy, včetně Číny a Indie, 180 denní výjimku. Ropný přebytek tak může dále růst a s tím i ropné zásoby po světě. Minulý týden v USA opět rostly ropné zásoby, konkrétně o 10,8 mil. barelů a to už osmý týden v řadě, poprvé od začátku roku 2017. OPEC bude s největší pravděpodobností na prosincovém zasedání projednávat omezení těžby za účelem zamezit dalšímu propadu ceny ropy a dostat ji na dlouhodobě udržitelnější úrovně. Do té doby však ropa musí odolat tlaku prodejců, kteří sází na pokles ropy a otázkou zůstává kam, až ropa může klesnout.

Čistě teoreticky, pokud by se propad ropy zastavil a našel své dno, lze na prodejní aktivitu natáhnou fibonacciho posloupnost. To nám dává zajímavé oblasti, kde se ropa může opět otočit. Nejzajímavější úrovní je na první pohled 50% fibonacciho posloupnosti, kde se zároveň nachází silná úroveň rezistence na ceně 65,76. jako rezistence mohou fungovat i další úrovně, např. 27,2, kde trh také ovládli silní prodejci.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.