Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Zprávy z ropného trhu: Saudská Arábie mění ceny pro zákazníky, uvolnění exportu ropy v USA

06.01.2015 | 13:26 0 Komentářů

Nejvlivnější člen kartelu OPEC Saudská Arábie zvýšil cenu ropy pro asijské zákazníky na měsíc únor. Na leden Saudská Arábie nabízela diskont oproti regionálnímu průměru na úrovni 2 dolarů, na únor to bude již jen 1,40 dolaru. Může se zdát, že se jedná o signál blížícího se dna ropy. Na druhé straně Saudové snížili cenu pro USA a Evropu. Obzvláště v USA Saudská Arábie ztrácí podíl kvůli vyšší produkci Američanů a Kanaďanů. Američané v únoru za ropu od Saudské Arábie budou platit o 60 centů méně než v lednu. Ropa Brent aktuálně ztrácí 2,85 % na 51,60 dolaru a WTI klesá o 2,66 % na 48,71 dolaru.

Koncem minulého roku americké úřady oficiálně oznámily, že lze exportovat zpracovanou ropu ve formě ropného kondenzátu. Donedávna některé firmy ropu již exportovaly, nicméně se zatím jednalo o zanedbatelné množství. Rovněž může dojít k úplnému zrušení zákazu surové ropy. V tomto případě by zde byl další tlak na pokles cen ropy Brent. Ropa WTI by se mohla mírně zvýšit, protože by na americkém trhu bylo méně ropy. Zrušení zákazu exportu ropy z USA je tak jednoznačně výhodné pro americké firmy těžící ropu z břidlic.

Dalším faktorem, který by mohl stlačit ropu níže je omezení sankcí vůči Íránu. V případě, že Írán omezí nebo zruší jaderný program, tak můžeme očekávat větší produkci ropy, a tím i export z Íránu.

Na druhé straně již několik týdnů klesá počet ropných vrtů na území USA. Podle analytiků z Wood Mackenzie polovina ropných vrtů v USA při ceně ropy na úrovni 50 dolarů může být nerentabilní. V krátkém období americká produkce může navzdory poklesu počtu vrtů růst. Je to dáno technologií, protože z nedávno dokončených vrtů lze těžit nejvíce ropy za dobu jejich životnosti. Podle analytika Reuters Johna Kempa americké firmy nemohou při současných cenách dostát svým dluhovým závazkům. Pokud firmy budou chtít nové půjčky, tak budou v budoucnu dražší, protože banky se budou snažit snížit svou expozici v takto rizikovém sektoru.

Zdroj: Bloomberg, Wall Street Journal, Reuters

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.