Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Zlato zpět nad 900 dolarů za unci

19.05.2008 | 19:48 0 Komentářů

Drahé kovy: Zlato (2,0% w/w) zůstalo druhý týden v řadě v zájmu investorů a především díky konci týdne se přehouplo přes hranici 900 dolarů na 4-týdenní maximum (905 USD/oz.). Žlutému kovu pomohl oslabení dolaru na 2-týdenní minimum a nové rekordy ropy, které představují inflační riziko. Technicky se zlato dostalo z předchozího krátkodobě klesajícího trendu po stagnaci zpět do růstové fáze. Z hlediska devizového kurzu zůstává zlato mírně „podhodnocené“ ke kurzu dolaru.
Na devizovém trhu by nejbližší dny měli opět spíše patři euru. Návrat dolaru na úrovně 1,57 USD/EUR by podle dlouhodobého vztahu (12M) indikovalo posílení zlata zpět k úrovním 960 USD/oz.

Technické kovy: Technické kovy víceméně jako celek zaznamenaly výrazné růsty – měď (5,4% w/w), hliník (4,2%). Kromě mírného oslabení amerického dolaru se do pozornosti opět dostaly hrozby stávek v Chile. Na druhou stranu vše nasvědčuje, že zemětřesení v čínské provincii S‘-čchuan by se nemělo projevit na trhu kovů na rozdíl od sněhové bouře letos v lednu.
Krátkodobý výhled zůstává smíšený v závislosti na vývoj dolaru a především u mědí na vývoji dodávek a stavu zásob. Nejpravděpodobnější je pokračování stabilizace cen s rizikem, že dojde k dalšímu mírnému vybírání zisků. Dlouhodobý výhled (zbytek roku 2008) pro kovy zůstává po posledních růstech neutrální. Silnou asijskou poptávku (Čína) vyrovnávají rizika ze zpomalení americké poptávky.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.