Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Zlato vzlétlo, ale po Bernankeho slovech opět padalo k zemi

11.06.2012 | 19:11 0 Komentářů

Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank
Komoditní trhy se minulý týden pokoušel vzpamatovat ze svého slabého květnového výkonu. Zpočátku jim pomáhaly obnovené spekulace o dalším stimulu ze strany amerického FEDu, které se objevily po slabém reportu práce z 1. června. Zlato vyskočilo nejvíce za několik uplynulých let, aby zažilo po slovech šéfa FEDu Bena Bernankeho, který další opatření odmítl, největší propad za dva měsíce.
Čína snížila poprvé po čtyřech letech klíčovou úrokovou sazbu, aby podpořila oslabující ekonomiku. Tento krok ekonomiku opět nepodpořil, protože vzbudil obavy, že nadcházející ekonomická data budou horší než očekávání. Úvěrový rating Španělska poklesl o tři stupně i přes to, že tato země dokázala prodat svůj dluh ve výši 2 miliard eur. Bankovní krize a krize financování v této zemi nadále pokračuje. Pozornost bude následující týdny opět patřit volbám 17.června v Řecku, jejichž výsledky mohou opět nastartovat spekulace o další budoucnosti Řecka v Eurozóně.
Dá se čekat, že rizikové a na růstu závislé komodity budou pravděpodobně nadále pod tlakem a to do doby, než dostaneme odpovědi na otázky ohledně krátkodobých vyhlídek světového růstu. Zemědělské komodity může opět hnát výše pouze nepřízeň počasí, již jsme v poslední době svědkem. 

Zemědělským komoditám se dařilo, energie trpěly
Minulý týden se nejlépe vedlo zemědělskému sektoru. Zemědělský index DJ-USB přidal více jak čtyři procenta, zatímco vzácné kovy více jak dvě procenta ztratily a energetický index odepsal jedno procento. Mezi šesti nejlepšími komoditami z pohled růstu najdeme tři hlavní sklizně, kterým se daří díky exportům nebo suchému počasí, které panuje v klíčových oblastech jak v USA tak v Rusku.
Více diverzifikovaný komoditní  index DJ-USB si minulý týden připsal první malý zisk po třech týdnech, zatímco více energetický index S&P GSCI utrpěl rekordní ztrátu během uplynulých ztrátových šesti týdnů, má tak za sebou nejdelší ztrátovou šňůru za 11 let.  To jen podtrhuje agresivní výprodeje, jichž jsme od května u ropy svědky.
Zlato díky stimulům jak na horské dráze
Slabý report z amerického trhu práce zvýšil 1.června vyhlídky na další americký stimul a zlato přidalo pět procent, čímž se dostalo zpět nad rezistenci ve výši 1610 dolarů. Po překonání této laťky strávilo následující dny konsolidací zisků a dosáhlo ceny 1640 dolarů, aby mohl přijít prudký výprodej ze strany hedžových fondů, který následoval nicneříkající  čtvrteční proslov šefa FEDu Bena Bernankeho. Skutečnost, že tato skupina, která využívá pákového efektu, opustila dlouhé pozice tak rychle, je varovné znamení, které ukazuje v tomto volatilním prostředí na omezenou trpělivost.

To opět narušilo statut zlata jako bezpečného přístavu a pozornost se opět soustředila na další trhy, přičemž krátkodobě drží otěže trhu opět dolar. Ačkoliv další stimuly nebyly vyloučeny, prostor FEDu pro jejich využití se zmenšuje. V posledních měsících probíhající prezidentské kampaně se neočekává jejich oznámení.

Ohledně zlata jsme nadále pozitivní, zejména díky nevyřešené evropské krizi, která nadále šance na využití stimulů jak v USA tak v EU zvyšuje, spolu s negativními reálnými výnosy, které nedávají alternativy k držbě zlata. Nyní však znovu nastupuje budování důvěry, přičemž zlato musí udržet laťku 1500 dolarů, pokud se chce vyhnout dalším ztrátám.
Rally na ropě neměla dlouhého trvání
Ekonomické zpomalení mezi třemi největšími světovými konzumenty ropy, tj. USA, Čínou a Evropou je pro další vývoj ropy významné. Po pár dnech oživení, které následovalo předprodanou situaci, se prodejci vrátili a obchodníci, kteří koupili futures na ropu při pohybu zpět nad 100 dolarů, prodávali, jakmile se cena odrazila zpět.

Ropa Brent ztratila v roce 2012 téměř 9 procent a obchoduje se výrazně pod průměrem loňského roku ve výší 111 USD. Nepříznivé tržní podmínky, jichž jsme byli v uplynulých měsících svědky, jsou stále příznivější. Produkce Saudské Arábie je rekordní, roste produkce Severní Ameriky a zpomaluje poptávka, zejména v Evropě. Další pokles íránského exportu po té, co vstoupí 1.července v platnost americké a evropské sankce, rovnováhu vychýlí jen mírně a nebudou mít na ceny ropy velký vliv. Írán bude možná dokonce muset ropu zlevnit, aby našel ochotné kupce, což může na globální benchmark ceny ropy Brent mít další negativní vliv.

Před námi je setkání členů OPEC. Dojde k pokusu snížit nabídku, aby se cena stabilizovala před tím, než budeme znát důsledky sankcí uvalených na Írán a než sezonní poptávka dosáhne vrcholu? Nebo se bude OPEC obávat současného ekonomického zpomalení a zvolí raději zachování nabídky na současné úrovni i s rizikem převisu nabídky v systému?
Technické výhled není dobrý. Techničtí obchodníci nyní mají cíl na 73 dolarech. Aby se tato cena stala skutečností, bude třeba dalšího zhoršení poptávky v rozvíjejících se ekonomikách a pravděpodobně také rozpad eura. Geopolitická rizika jsou stále přítomná. Mnozí producenti požadují vyšší ceny než před arabským jarem, protože potřebují financovat svoje rozpočty, takže další pokles by odstartoval i jejich reakce. Před řeckými volbami však budou obchodníci opatrní a nelze vyloučit pokles na nedávná minima 95,60 USD nebo níže.
Pokles cen potravin vyvážilo posilování dolaru
Měsíční index cen potravin, který zahrnuje více jak 55 různých potravinových komodit, zažil největší pokles za uplynulé dva roky. Nejvíce poklesly mléčné produkty a to skoro o 12 procent. Index UN FAO pokles o 4,2 procenta na 203,9. Na této úrovni byl index naposled v říjnu 20120, přičemž 5 různých potravinových skupin je na rekordních minimech. Ačkoliv to je pro spotřebitele úleva, mnoho zemí spoléhajících se na import a platících dolary tento efekt tolik nepocítí. Dolar posílil proti ostatním hlavním měnám během května o více jak 5 procent.

Snížení cen  přišlo po té, co vyšší ceny způsobily rekordní světovou produkci. FAO také zvýšila odhad produkce pro sezónu 2012-2013 o dvě procenta na 2?42 miliard tun. Velká část tohoto navýšení jde na vrub dobrým podmínkám, které se v příštích měsících očekávají. V tuto chvíli způsobuje sucho v USA a v Rusku další obavy z vývoje produkce pšenice, stejně jako suché počasí v Jižní Americe snížilo v dřívějších měsících letošního roku významně produkci sojových bobů.


Zdroj: Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.