Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Zlato mírné posílilo, technické kovy v poklesu

12.05.2008 | 19:28 0 Komentářů

Drahé kovy: Minulý týden přinesl u zlata obrat. Po třech týdnech poklesu v řadě zlato zaznamenalo výrazné zisky (+3,3% w/w). Korekce na dolaru se minulý týden zastavila a kurz se stabilizoval kolem úrovně 1,54 USD/EUR. I přes tento vývoj zlato stále zůstává defenzivní vůči úrovni kurzu dolaru a rekordním maximům ropy. Minimálně z hlediska devizového kurzu zůstává zlato „podhodnocené“ ke kurzu dolaru asi o 5-6%.
Očekáváme, že se korekce dolaru může krátkodobě chýlit ke konci a dolar by měl opět začít ztrácet. Návrat dolaru na úrovně 1,57 USD/EUR by podle dlouhodobého vztahu (12M) indikovalo posílení zlata zpět k úrovním 960 USD/oz. Pro zlato technicky je příznivé, že v posledním týdnu zlato prolomilo dosavadní klesající kanál.

Technické kovy: Technické kovy reagovaly na posílení dolaru a týden zakončily ztrátami – nikl (-6,1% w/w), měď (-3,7%), hliník (-1,2%). Kromě posílení amerického dolaru trh reagoval na uklidnění stávek v Chile a tedy poklesu „stávkové prémie“. Část investorů se také obávala ze zpomalení čínské poptávky v důsledku vysokých cen mědi.
Krátkodobý výhled zůstává smíšený v závislosti na vývoj dolaru a především u mědí na vývoji dodávek a stavu zásob. Nejpravděpodobnější je pokračování stabilizace cen s rizikem, že dojde k dalšímu mírnému vybírání zisků. Dlouhodobý výhled (zbytek roku 2008) pro kovy zůstává po posledních růstech neutrální. Silnou asijskou poptávku (Čína) vyrovnávají rizika ze zpomalení americké poptávky.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.