Středa 28. října. Je Státní Svátek

Zítra Apple oznámí kvartální výsledky, co lze od nich čekat?

25.04.2016 | 16:12 0 Komentářů

Technologická společnost Apple zítra po uzavření trhů oznámí výsledky za 1Q, které mohou být horší než v minulosti. V lednu společnost varovala o potenciálním poklesu tržeb kvůli slabším prodejům iPhonů. V případě poklesu tržeb by se jednalo o první případ za posledních 10 let. Akcie nicméně nemusí reagovat propadem, protože trh by měl slabší výsledky očekávat. Otázka je, do jaké míry trh očekává slabší prodeje iPhonů.

Akcie Apple za posledních 12 měsíců odepsaly 18 % kvůli pochybám investorů o schopnosti společnosti regulérně vylepšovat mobilní telefony. Což může vést některé investory k úvahám, zda se růst poptávky po iPhonech nevyčerpal. Prodeje iPhonů generují 2 třetiny celkových tržeb společnosti.

Následující obrázek ukazuje vývoj struktury tržeb společnosti Apple od roku 2006, kdy výsledky společnosti byly závislé na prodejích počítačů Mac a přehrávačů iPod. S uvedením iPhonů se podíl ostatních přístrojů na tržbách každým rokem snižoval.

V lednu Apple oznámil, že tržby se ve 2Q fiskálního roku budou pohybovat v rozpětí 50-53 mld. dolarů, zatímco před rokem společnost dosáhla tržeb ve výši 58 mld. dolarů. 33 analytiků oslovených agenturou Bloomberg očekává tržby na úrovni 52 mld. dolarů.

Podle analytiků společnosti Gartner se letos globální růst prodejů chytrých mobilních telefonů zpomalí na 7 %, což by byla nejnižší úroveň od rozvoje tohoto trhu. Přibližně 150 mil. uživatelů v regionu Asie-Pacifik odloží nákup nového telefonu v průběhu příštích tří let do té doby, než se sníží výrazně cena těchto telefonů.

Investoři se kromě výsledků zaměří i na plány zpětného odkupu a změn výše vyplácené dividendy. Analytici očekávají, že Apple zvýší kvartální dividendu z 52 centů na 57 centů.

Apple Inc (AAPL) -0,5 % na 105,1 USD
Ukazatel   Ukazatel  
Kapitalizace (mld. USD) 582,7 P/E 11,2
Vývoj za letošní rok (%) -0,2 Očekávané P/E 11,6
52týdenní minimum (USD) 92,0 Prům. cílová cena (USD) 133,1
52týdenní maximum (USD) 134,5 Dividendový výnos (%) 2,0

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.