Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Zisk Tevy Pharmaceutical klesl méně než se čekalo

02.05.2013 | 14:47 0 Komentářů

Izraelské společnosti Teva Pharmaceutical Industries klesl v prvním kvartálu zisk o 27 %. Prodej značkových léčiv se snížil poté, co léku na poruchy spánku Provigil, vypršela v minulém roce patentová ochrana. Prodej generických léčiv v prvním kvartálu minulého roku byl vyšší, když Teva začala prodávat sedm nových produktů a benefitovala z partnerství z Ranbaxy Laboratories ohledně kopií léku Lipitor od Pfizeru.

Teva, jenž působí i v České republice, vyrostla přes sérii akvizic v největšího světového výrobce generických léčiv a diversifikovala svou činnost i do negenerického byznysu.

Farmaceutická společnost reportovala pokles zisku na 630 milionů dolarů (74 centů na akcii) z 859 milionů dolarů (97 centů na akcii). Před započtením restrukturalizačních nákladů a nákladů spojených s akvizicemi upravený EPS klesl na 1,12 USD z 1,47 USD. Tržby klesly o 3,9 % na 4,9 miliardy dolarů. Analytici odhadovali EPS ve výši 1,10 USD při tržbách 4,85 miliardy USD. Hrubá marže se zvýšila na 52,8 % z 51,1 %.

Tržby v USA klesly o 27 % kvůli nižším prodejům Provigilu, zatímco v Evropě se zvýšily o 9 %. V USA je generována zhruba polovina tržeb firmy. Tržby z prodeje léku na roztroušenou sklerózu Copaxone, který je nejprodávanějším produktem firmy, vzrostly v prvním kvartálu o 17 % na 1,1 miliardy dolarů. Klíčovou výzvou pro Tevu bude vypršení patentu na Copaxone v roce 2015. Prodej Copaxone tvoří 20 % celkových tržeb a 50 % zisku.

CEO Jeremy Levin v prosinci zveřejnil plány na restrukturalizaci firmy. Roční náklady by se měly snížit do pěti let o 2 miliardy dolarů.

Management ponechal kvartální dividendu ve výši 32 centů na akcii po 15 % zvýšení ve čtvrtém čtvrtletí.

Akcie Tevy (TEVA) klesají v premarketu na NYSE o 0,39 %.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Marketwatch

Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.