Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

ZEW index nejvýše od dubna 2006, analýza EUR/GBP

17.12.2013 | 11:35 0 Komentářů

Britský index spotřebitelských cen (CPI) nečekaně v meziročním srovnání zpomalil. Oproti listopadu 2012 došlo k nárůstu cenové hladiny jen o 2,1 procenta, což znamená 0,1 procentní pokles oproti stejnému měření z října. Ekonomické predikce počítaly se zachováním tempa růstu cen v Británii. Míra inflace se tak dostala znovu o něco blíže ke 2,0 procentnímu cíli tamní centrální banky a je nejníže za poslední 4 roky. Meziroční pokles má na svědomí hlavně zlevnění ovoce a zeleniny. Jádrový index spotřebitelských cen posílil meziročně dle očekávání o 1,8 procenta a oproti minulému měsíci tak zrychlil tempo expanze (1,7 procenta).

Inflace (index spotřebitelských cen CPI) eurozóny se dle očekávání dostala v listopadu v meziročním srovnání na 0,9 procent. Posílení přišlo po překvapivém říjnovém poklesu na 0,7 procenta. V celé Evropské unii dosáhla míra inflace jednoho procenta. Nárůst si připsal jádrový index spotřebitelských cen, který v porovnání s listopadem 2012 expandoval o 0,9 procenta a oproti předchozímu výsledku posílil o 0,1 procenta.

Německý index ekonomického sentimentu ZEW dnes příjemně překvapil, když dosáhl 7 a půlletého maxima. Ekonomické očekávání si v prosinci polepšilo o 7,4 bodu a rok zakončilo na 62,0 bodech. O tom v jak skvělé náladě naši sousedé jsou, svědčí i historický průměr indexu 24,2 bodu. Za Německem nezaostala ani eurozóna, ta si polepšila o 8,1 bodu a vyhoupla se tak na 68,3 bodu. Ekonomové jsou tedy pevně přesvědčeni o růžové budoucnosti.

EUR/GBP se i po dopoledních událostech drží uvnitř rostoucího klínu a přibližuje k odporu 0,8464 a klesající trendové linii. Medvědí divergence na oscilátorech naznačují, že by se trh mohl v nejbližších dnech pokusit o průraz směrem dolů. Do té doby zůstává trh v konsolidaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.