Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Záznam z jednání Fedu: Strach z obchodních válek a pravděpodobně další úrokový hike příští měsíc

23.08.2018 | 14:49 0 Komentářů

Fed Minutes, záznam jednání FOMC amerického Fedu ukázal, že centrální bankéři na svém posledním jednání naznačili, že pravděpodobně zvýší úrokové sazby federálních prostředků na příštím jednání, které se bude konat 25. a 26. září. Zároveň vyjádřili znepokojení, že zdlouhavé obchodní spory by mohly narušit ekonomický růst.

Ve zprávě stojí, že pokud se bude ekonomika vyvíjet podle očekávání centrálních bankéřů, bude brzy vhodné přistoupit k dalšímu zvýšení sazby federálních prostředků, jež je konzistentní s ekonomickou expanzí.

Znovu se také diskutovalo o možnosti upuštění od slova akomodativní, kterým se dlouhé roky dala charakterizovat měnová politika americké centrální banky. Diskuse jde ruku v ruce s výroky předsedy Rady guvernérů J. Powella o tom, že se úrokové sazby blíží své neutrální úrovni. Není ovšem zcela jasné, kde přesně se neutrální úroková míra nachází. Na červnovém zasedání byl odhad neutrální úrokové míry v širokém pásu od 2,25 % do 3,5 %. Např. prezident dallaského Fedu R. Kaplan odhaduje, že úroková míra, která nepodporuje ani nebrzdí ekonomický růst, je v rozmezí 2,50 až 2,75 %, tedy jen 3 až čtyři úrokové zvýšení o klasických 25 bazických bodů.

Hrozbou podle členů FOMC zůstává možnost eskalace obchodního napětí. Nicméně guvernéři na minulém jednání podali zprávu, že podniky v jednotlivých distriktech USA kvůli clům zatím neomezují své plánovaní investice.  Připustili ovšem možnost, že se tak stane, pokud se obchodní spory brzy nevyřeší.

Zdlouhavé obchodní napětí by podle členů FOMC narušilo investice podniků, zhoršilo sentiment a zpomalilo nabírání nových pracovníků. To by snížilo kupní sílu amerických domácností a narušilo dodavatelské řetězce, což by zpomalily již tak pozvolně rostoucí produktivitu.

Podle analytika z Cornestone Macro se nezdají být rizika natolik silná, aby představitele Fedu odradily od pokračování v postupném zvyšování úrokových sazeb, ale na druhé straně by měly zabránit agresivnějšímu zvyšování.

Zdroj: Wall Street Journal

Marek Šilhart, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.