Neděle 27. září. Svátek má Jonáš.

Zástupci členských států EU se dohodli na finální podobě balíčku pomoci pandemií zasaženým zemím

21.07.2020 | 09:19 0 Komentářů

Zástupci členských států EU se dohodli na finální podobě balíčku pomoci pandemií zasaženým zemím, a to v úterý nad ránem po novém návrhu předloženém předsedou EK Michelem.


Zástupci členských zemí Evropské unie se v úterý nad ránem dohodli na finálním znění záchranného balíčku podpory na pomoc pandemií postiženým státům unie. Z celkového avizovaného objemu 750 miliard eur nakonec po dlouhých rekalibracích bude výše grantů zasaženým zemím činit 390 miliard eur, zbylých 360 miliard eur bude mít formu úvěrů. Zmiňovaný obnos si Evropská komise půjčí na finančních trzích.

Státy požadující větší podíl úvěrů na úkor dotací (Nizozemsko, Rakousko, Švédsko a Dánsko) kvitovali nový návrh předsedy Evropské komise Charlese Michela předložený v pondělí večer. Ten byl přijat kladně nejen co se podílu grantů k úvěrům týče, ale také ohledně otázek principů právního státu. Právě některé ze zmiňovaných zemí mj. požadovali, aby EK mohla přestat pomáhat z fondu státům, které budou v rozporu s principy právního státu, a to na základě souhlasu kvalifikované většiny členských zemí.

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.