Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Zasedání ECB, BoE, data z trhu práce USA = nabitý dan; analýza EUR/USD, EUR/JPY, CAD/JPY

04.09.2014 | 10:45 0 Komentářů

Dnes odpoledne nás čeká nejdůležitější událost tohoto týdne, a to zasedání Evropské centrální banky (ECB). Výsledek hlasování o úrokové sazbě bude znám v 13:45. Někteří počítají se snížením základní sazby z 0,15 na 0,05 procenta. Depozitní úroková sazba, za níž si komerční banky ukládají přes noc volné finanční prostředky u ECB, by pak mohla klesnout na mínus 0,2 procenta. Takovýto krok banky by vedl k dalšímu oslabení eura s případným otestováním silné rezistence 1,30 vůči USD. Akciové trhy by naopak mohly posílit. Následně v 14:30 je tisková konference, kde bude pečlivě sledován projev prezidenta Maria Draghiho. Ačkoliv je málo pravděpodobné, že by centrální banka dnes ohlásila spuštění programu kvantitativního uvolňování (QE) vzhledem k tomu, že tento měsíc má již být spuštěn program TLTRO (18. září), na jehož výsledky bude bankovní rada podle všeho čekat, trhy netrpělivě vyhlížejí jakákoliv slova ve smyslu, že banka je ochotna udělat více než jenom zrealizovat program TLTRO, bude-li si to makroekonomická situace vyžadovat. Potvrdí-li Draghi tento směr, euro může dále oslabovat opět k silné rezistenci 1,30 vůči USD a akciové trhy posílit. Euro se dnes ráno obchoduje na úrovni 1,3140, tedy nad svými minimy (1,3110 vůči USD), jež dosáhlo v úterý. Avšak v případě, že ECB nesníží úrokovou sazbu a Mario Draghi nebude ve svém dnešním projevu hnojit půdu pro QE, pak může euro vůči dolaru posílit až na 3,216, dlouhodoběji pak k 1,3250. Dopolední seance bude podle všeho klidná a zvýšená aktivita se očekává až po zasedání ECB.

Dnes rovněž zasedá britská centrální banka, která v 13:00 rozhodne o výši základní úrokové sazby. Naposledy 2 členové z 9 hlasovali za její zvýšení. Nicméně pak přišla data nízké inflace a pomalého růstu mezd. Zajímavé bude sledovat, jak bankovní rada zareaguje na tyto nové informace. Britská libra bude podle všeho pod tlakem až do výsledku skotského referenda o nezávislosti (18. září). Nahoru by ji mohlo zvednout jenom nečekané zvýšení úrokových sazeb.

Evropské akciové trhy včera pozitivně přivítaly zprávu, že na východě Ukrajiny by již brzy mohl zavládnout mír. Vladimír Putin dodal, že doufá, že příměří mezi Ukrajinou a pro-ruskými separatisty by mohlo být dosaženo již v pátek. Evropským akciím by dnes mohla pomoci i ECB v případě náznaku dalšího uvolnění monetární politiky.

Americký dolar byl včera poměrně stabilní a americký akciový trh ukončil středeční obchodní seanci ve smíšených číslech, a to i navzdory výborným makroekonomickým datům. Objednávky továren vzrostly v červenci meziměsíčně v souladu s očekáváními přes 10 procent, prodeje aut dosáhly v srpnu 17,5 mil. kusů v ročním vyjádření a béžová kniha Fedu potvrdila skromný až mírný růst ekonomiky.

Japonská centrální banka hlasovala v noci jednomyslně v otázce zachování dosavadní monetární politiky beze změny. Banka nadále plánuje ročně nakoupit státní dluhopisy v objemu 60 – 70 bilionů jenů, které pak proudí do tamní ekonomiky.

Makrokalendář pro dnešní den:

 • 13:00 – Zasedání britské centrální banky (BoE)
 • 13:45 – Vyhlášení úrokové sazby v eurozóně
 • 14:15 – Počet nových prac. míst v souk. sektoru USA – ADP
 • 14:30 – Tisková konference ECB
 • 14:30 – USA počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti + obchodní bilance
 • 14:30 -Kanada – obchodní bilance
 • 16:00 – USA PMI ISM služby
 • 17:00 – USA zásoby ropy
 • 18:30 – USA Projev člena FOMC Plossera
   

EUR/USD se pohybuje v rostoucím kanálu a pomalu se přibližuje k úrovni 1,3158, která se pro něj zdá být silnou rezistencí. Její odmítnutí a opuštění rostoucího zeleného kanálu by mohlo euro dovést k předchozím minimům na úrovni 1,3110. Proražení i této úrovně by bylo možné v případě slov Maria Draghiho ve smyslu naznačení spuštění programu QE nebo snížení úrokových sazeb. Další sillnou rezistencí je pak kulaté číslo 1,30. V případě, že by se Mario Draghi zdržel náznaků dalšího uvolnění monetární politiky, tak růst eura by byl potvrzen proražením průměru 200 na H1 grafe (modrý) s prvním cílem 1,3216.

Na měnovém páru EUR/JPY se vytváří formace obrácené hlavy a ramen. Formace však bude potvrzena až uzavřením denního grafu nad úrovní „neckline“ 138,11. Definitivní potvrzení růstového trendu by přišlo s uzavřením denní svíčky nad hodnotou 138,23. V případě potvrzení této formace by EUR/JPY mohlo dosáhnout až hodnoty kolem 140.

Měnový pár CAD/JPY včera překonal červencová maxima na úrovni 96,21, když uzavřel nad úrovní 96,28. Nyní však musí čelit medvědí divergenci na oscilátorech Stochastik i MACD na 4hodinovém grafu. Před dalším růstem by si tak mohl odpočinout návratem k Fibonacciho hladině 23,6.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.