Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Zasedání ECB a BOE nepřineslo žádné změny, EURO ale POSILUJE, analýza EUR/USD

06.02.2014 | 15:45 0 Komentářů

Německé průmyslové objednávky nečekaně v prosinci ztratily 0,5 procenta oproti listopadu. Viníkem nevalného výsledku je 1,6 procentní pokles domácí poptávky, výsledek tak nespravil ani 0,4 procentní nárůst zahraničních objednávek. Ekonomové přitom věřili, že objednávky dokáží zrychlit o 0,2 procenta na meziměsíční bázi. V porovnání s prosincem 2012 se zpomalení vyšplhalo až na 6,0 procent.

Britská centrální banka (BOE) zachovala na dnešním mítinku monetární politiku beze změny. Úroková sazba zůstala na 0,5 procenta a částka vyhrazená k nákupu dluhopisů na 375 miliardách liber se rovněž nezměnila. Nápověda o budoucnosti ostrovní ekonomiky by měla přijít příští středu, kdy BOE zveřejní čtvrtletní ekonomickou předpověď.

„Pasivně" se na dnešním zasedání zachovala i Evropská centrální banka (ECB). Rekordně nízká úroková sazba 0,25 procenta zůstává zachována. Zatím tak banka nepřistupuje k obraně proti klesající inflaci v eurozóně (0,7 procenta). Depozitní sazba se též udržela na nezměněných 0,0 procentech. Prezident ECB Mario Draghi čelil na tiskové konferenci opět dotazům směřujícím ke slabé inflaci. Dle jeho vyjádření se cenová hladina sice nachází v útlumu, ale deflace prý nehrozí, zásadně tak odmítl narážky na srovnání s japonskou ekonomikou. ECB očekává ve střednědobém horizontu změnu trendu a inflace by měla začít růst gradačním tempem. Draghi navíc vidí v nízké inflaci pozitivní přínos pro růst reálných příjmů.

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl od posledního měření o 20 000 na 331 000 a poprvé za poslední tři týdny tak došlo k úbytku. Ekonomové favorizovali nižší oslabení k 335 000. Obchodní bilance Spojených států se v prosinci propadla do hlubšího deficitu. Rozdíl mezi exportem a importem se zvýšil o 12 procent na 38,7 miliard.

V prosinci se rovněž propadla obchodní bilance Kanady, která dosáhla deficitu 1,7 miliardy USD, což je o 0,2 miliardy více než listopadu, přičemž se očekával mnohem lepší výsledek, a to přebytek ve výši 0,7 miliardy USD, což je negativní pro kanadský dolar.

EUR/USD reaguje na tiskovou konference ECB silným posílením. Trh v současnosti testuje silný odpor mezi Fibonacciho úrovní 50 a psychologickou hladinou 1,36. Proražením této rezistence by si trh otevřel prostor k výraznějšímu posílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.