Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Zasedání BoE, ECB a dobrá data z USA + analýza EUR/USD

05.12.2013 | 16:05 0 Komentářů

Britská vláda dnes pozitivně revidovala ekonomických výhled. Projekce se dočkala největšího zlepšení za poslední dekádu. Podle ministra financí George Osborna vzroste v letošním roce ekonomika o 1,4 procenta, což je více než dvojnásobek původního odhadu (0,6 procenta). Tempo růst by mělo nadále eskalovat a už příští rok by ekonomika měla expandovat o 2,4 procenta.

Britská centrální banka (BoE) zachovala podle očekávání základní úrokovou sazbu na 0,5procentu a částku vyhrazenou na nákup dluhopisů na 375 miliardách liber. Dnešní krok byl očekávaným, nejen díky prohlášení guvernéra Marka Carneyeho, že sazby se nezvednou, dokud nezaměstnanost neklesne pod 7,0 procent. Současná nezaměstnanost dosahuje 7,6 procent a inflace klesla v říjnu na 2,2 procenta. Tento stav zatím nevyvolává tlaky na BoE, aby na své politice něco měnila. Zápis ze zasedání bude zveřejněn 18. prosince.

Překvapení nepřineslo ani rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB),ta zachovala základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,25 procenta. Změny se nedočkala ani depozitní sazba a zůstává na 0,0 procentu. V posledních týdnech se spekulovala o jejím možném snížení do negativních hodnot, což nevylučovali ani někteří členi bankovní rady. ECB si tedy schovala tento krok do budoucna.

Tisková konference prezidenta ECB Maria Draghihovnesla na trhy vysokou volatilitu. Draghi podle svých slov očekává v letošním roce kontrakci ekonomiky o 0,4 procenta. V příštím roce by se eurozóna měla dočkat růstu o 1,1 procenta. Na tiskovce potvrdil platnost tzv. „Forward guidance“, tedy plánované řízení úrokových sazeb. Ty by měly v dohledné době zůstat rekordně nízko a sám Draghi tentokrát přiznal, že ECB je technicky připravena na snížení depozitní sazby do negativního teritoria. Inflace zůstane podle ECB ve střednědobém horizontu přidušena a nedá se počítat se skokovým nárůstem, banka tak má prostor pro uvolněnou monetární politiku. Další operace LTRO Draghi momentálně nepreferuje, protože uvádí, že eurozóna se momentálně nachází v jiné situaci jako v letech 2011 -2012, kdy byly LTRO spuštěny.

Euro po proslovu Maria Draghiho posílilo vůči všem 16 hlavním měnám. Důvodem je, že ECB ponechala výpůjční sazbu na nezměněné úrovni 0 procent. Mario Draghi navíc nijak nenaznačil žádné kroky směřující k uvolnění měnové politiky v nejbližší době (kromě technické připravenosti). Spíš bude banka čekat na reakci hospodářství na listopadové snížení úrokových sazbě.

Kroky směrem k uvolnění měnové politiky ze strany ECB se očekávaly hlavně z důvodu nižší inflace pro nejbližší roky, než je cílová hodnota 2 procenta. Draghi ale neřekl, že riziko nižší inflace pro roky 2014 a 2015 by momentálně ECB výrazněji znepokojovalo. 

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USAklesl z 321 000 na 298 000. 4týdenní pohyblivý průměr počtu žádostí se zmenšil o 10 750 na 322 250. Počet Američanů dlouhodobě pobírajících podporu v nezaměstnanosti klesl o 21 000 na 2,74 milionu a je tak nejníže od prosince 2007.

Pozitivní šok přinesl revidovaný výsledek amerického HDP za třetí kvartál letošního roku. Namísto původně zveřejněných 2,8 procent, totiž posílila tamní ekonomika o 3,6 procenta. Rostla tak nejrychleji od prvního čtvrtletí roku 2012. Expanze byla podpořena hlavně akumulací zásob, ta oproti prvotnímu údaji o 86 miliardách nakonec skončila až na 116,5 miliardách USD. Negativně však byly revidovány spotřebitelské výdaje, a to ze 1,5 procentního růstu na 1,4 procenta.

EUR/USD se díky vysoké volatilitě dostalo k otestování podpůrné Fibonacciho úrovně 50,0 a současnosti již překonává rezistenční Fibo hladinu 61,8. Trh se stále drží v rostoucím trendu a v případě překonání červeně vyznačené zóny má trh prostor až k psychologické hladině 1,37. Nejde však opomenout dobré zprávy z americké ekonomiky a tak nelze vyloučit ani pozdější nástup trhu do korekce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.