Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Zápis z jednání FOMC – ekonomika je v hluboké recesi

07.01.2009 | 11:14 0 Komentářů

Zápis z historického jednání bankovní rady americké centrální banky FOMC ze dne 15. až 16.prosince 2008 odhalil ostrou diskusi o tom jak by měl Fed sdělovat a realizovat novou politiku tedy úrokové sazby poblíž nulové hodnoty. Dalším bodem byl snížený odhad hospodářského růstu v roce 2009. Zpráva konkurovala oznámení nově zvoleného prezidenta Baracka Obamy který čeká ke konci fiskálního roku a v dalších letech prohloubení schodku federálního rozpočtu na jeden bilion dolarů což značně ovlivnilo akciové a dluhopisové trhy.

Bankovní rada americké centrální banky FOMC 16.prosince srazila úrokové sazby na 0,0% až 0,25% z předchozí 1,00% což je nejnížší hladina v historii Fedu. Pro hlasovalo všech 10 členů bankovní rady. FOMC rovněž projednával jiné možnosti monetární politiky které by zlepšily kondici úvěrových trhů a nastartovaly průměrný růst včetně nákupu MBS od hypotečních bank. Pozornost bude věnována růstu M2 a další podpoře toku úvěrů a půjček podnikům a domácnostem..

Bankovní rada uznala že je americká ekonomika v hluboké recesi, ostrý pokles čeká zejména ve čtvrtém čtvrtletí 2008 a v prvním čtvrtletí 2009 přičemž většina členů projektuje pomalé zotavení v druhém pololetí 2009 faktory monetární politiky a fiskálními stimuly. Zazněla nejistota ohledně budoucího vývoje, vážné znepokojení vzbuzují. značná rizika stinné stránky. Přetrvávající turbolence na finančních krizích, pokles majetku amerických domácností a globální zpomalení signalizuje dlouhodobé období recese v USA. Inflační tlaky znatelně zeslábly na

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.