Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Zápis MPC BOE 4.prosince, hlasování pro snížení o 100bp bylo jednomyslné

17.12.2008 | 13:21 0 Komentářů

Zápis z jednání bankovní rady MPC Bank of England která 4.prosince razantně snížila úrokové sazby o 100 bázických bodů na 2,00% uvedl že hlasování bylo jednomyslné. Shoda odrážela pokles inflačních rizik pod cílové úrovně kvůli zhoršení ekonomické aktivity doma a v zámoří, padajícím cenám ropy, slabým peněžním a úvěrovým trhům i významnému znehodnocení britské libry.

MPC souhlasil že téměř jistá pravděpodobnost dosažení inflačního cíle ve střednědobém období vyžaduje snížení nejméně o 100 bázických bodů, výbor zvažoval možnost hlubšího řezu úrokové sazby. Nakonec převážilo několik argumentů proti včetně rizika vysokého znehodnocení libry proti ostatním měnám a pravděpodobnost dalšího poklesu důvěry v eknomiku. Je těžké určit zda mají být úrokové sazby Británie sníženy více nebo rychleji, uvedly minuty MPC BOE. Měnové a fiskální stimuly mají pomoci finančním trhům a podpořit poptávku.

Před měsícem 7. listopadu BOE nečekaně snížila sazby o 150 bázických bodů a takovýto krok provedla úplně poprvé v historii. Od září kdy započal cyklus snižování sazeb v Británii změkčila BOE během 8 týdnů měnovou politiku o celé tři procentní body z 5,00% na 2,00%. Současná zápůjční sazba Velké Británie je nejnižší od roku 1951.

HDP klesl ve 3Q o 0,5% po stagnaci ve 2Q. Čtvrtletní pokles byl nejhorší od 2Q 1990. Útraty domácností zpomalily o 0,2%, fixní kapitákové výdaje o 2,4%. Aktivita sektoru průmyslu a služeb v posledním čtvrtletí zpomaluje na historická minima. Nedostupnost úvěrů zhoršuje spotřebitelskou a podnikatelskou důvěru. Ceny domů klesají rekordním tempem.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.